Zlato první republiky

Zlato první republiky

Numismatika, tedy sběr mincí a medailí, je nejenom krásným koníčkem, ale i skvělou investiční příležitostí. Neukládejte peníze do bank, ale do mincí! Nejenže o ně nepřijdete, ale postupem času jejich cenu můžete i zdvojnásobit. Jste-li fandou do starých mincí, tak zřejmě víte, že jednou z vůbec nejvíce zobrazovaných postav na mincích, medailích, ale i pečetidlech, byl kníže Václav. Jeho portrét se objevil už na denárech z dob vlády knížete Jaromíra. A je ozdobou i současné dvacetikorunové mince.

Svatováclavský kult napříč staletími

Přeskočíme-li několik staletí, dostaneme se do doby krátce po vzniku Československa, kdy se o ražbu a rozšíření zlatých mincí s národními motivy zasloužil první ministr financí Alois Rašín. Ty první navíc byly číslované a jejich hodnota je dnes přímo astronomická. Svatováclavský kult zkrátka přežil staletí a na výsluní je i dnes.

Pražská mincovna navazuje na tradici

Již před patnácti lety na něj navázala Pražská mincovna, když dvacetiletému výročí vzniku České republiky originálním způsobem razit tzv. novodobé svatováclavské dukáty. Jejich motivem je samozřejmě opět kníže Václav v přilbici, jehož podobizny se zhostil akademický sochař Vladimír Oppl, jenž byl mimo jiné navržen do soutěže ČNB o podobu nové mince 1 Kč.

Číslování v mincovní ploše

Tyto dukáty ale nejsou jen tak obyčejnými mincemi a to z mnoha důvodů. Vzácné jsou nejenom svým nákladem – Pražská mincovna jich nechala vyrazit jen pouhých sto kusů – ale především způsobem samotné ražby a číslováním přímo v mincovní ploše, kterým přesně kopírovala způsob ražby originálních zlatých dukátů z dob Aloise Rašína.

Jeden dukát, jedno razidlo

Pro každý dukát tak bylo vyrobeno jedno jediné razidlo, vždy s jiným pořadovým číslem. To se použilo jen jednou, právě pro vyražení jediného dukátu. Zákazník tak dukáty získává v unikátní sadě spolu s razidlem, z nichž byly vyraženy. No, nechcete si obohatit svou sbírku o tak výjimečný kousek? Budete v ní mít totiž skutečné zlato první republiky.

Publikováno: 27. 09. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Adam