Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Investiční zlato

Investujte chytře. Zhodnoťte své peníze nákupem zlatých mincí a slitků

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Zahrada

Zelinářství a květinářství Mělník má co nabídnout nejen zahrádkářům

Co na tom, že již nějaký ten pátek vládne podzim – spoustu bylinek a rostlin lze pěstovat i doma, případně v teple zimní zahrady. Zaměřili jsme se na Školní statek Mělník, který provozuje několik středisek. Bydlíte-li někde poblíž, jistě vás nabídka příspěvkové organizace zaujme.

O statku

Školní statek Mělník vznikl již v roce 1921, kdy ho daroval místní Okresní úřad za účelem zřízení statku Státní vyšší ovocnicko- vinařské a zahradnické školy. Momentálně má právní formu příspěvkové organizace a jde o účelový projekt, který využívají pedagogové Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy v Mělníku. Statku náleží 81.70 ha zemědělské půdy, kterou ke vzdělávacím účelům využívají také žáci jiných odborných středních a vysokých škol. Kromě vzdělávací funkce se však zabývá i výrobou, díky čemuž je částečně ekonomicky samostatný.

Květinářské středisko

Květinářství Mělník se zabývá pěstováním hrnkových květin. Nabízí velkoobchodní i maloobchodní prodej (ten však pouze v zahradnickém centru Mělník). V současné době v nabídce najdete např. tyto hrnkové květiny: Chrysanthemum Multiflora, Aster novi – belgii, Capsicum annuum, Calocephalus brownii, Brassica oleracea, Cyperus alternifolius, Rosmarius oficinalis a spoustu dalších. Zároveň si můžete objednat dušičkové věnečky a to kombinované nebo zelené (smrk pichlavý / jedle kavkazská).

V případě velkoobchodního prodeje sadovnictví Mělník prodává také ovocné a okrasné školky.

Zahradnické centrum

Zmínili jsme, že maloobchodní prodej funguje v rámci zahradnického centra. V nabídce nechybí ani prostokořenné stromky určené k letošní sadbě – jabloně, meruňky, slivoně, hrušně, broskvoně a další ovoce. Sortiment čítá také okrasné stromy a keře, květiny, zeleninu, substráty, mošty a vína.

Máte chuť na čerstvou zeleninu?

Statek mimo jiné provozuje zelinářství, kde prodává v zahradnickém centru zdravou čerstvou statkovou zeleninu. Jde o tzv. bedýnkový prodej a je jen na vás, zda nakoupíte jednorázově, nebo se přidáte mezi „tradiční“ odběratele a získáte chutnou zeleninu za zvýhodněnou cenu. Farmářské bedýnky Mělník bývají obohaceny také o květiny, ovoce a produkty z bylinkové zahrádky.

Potřebujete někoho na údržbu zahrady?

Možná vás to překvapí, ale ani tím portfolio činností Školního statku Mělník nekončí. Neméně zajímavé jsou služby střediska sadových realizací. Toužíte-li po nové zahradě, můžete si nechat vypracovat grafický návrh. Středisko se postará také o realizaci, průběžnou údržbu, založení nového trávníku či výsadbu.

Pokud vás nabídka zaujala, přečtěte si další informace na www.statek.zas-me.cz. A pokud si rádi dopřejete skleničku dobrého vína, nepřehlédněte nabídkový list školního vinařství. Vzhledem k tomu, že statek získal nejedno ocenění v prestižních soutěžích, určitě nebudete litovat!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *