Zaměstnavatelé by neměli podceňovat význam ochranných pomůcek

Zaměstnavatelé by neměli podceňovat význam ochranných pomůcek

Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika, která při výkonu práce podstupují. Tak praví zákoník práce. Spousta zaměstnavatelů ale bezpečnost podřízených nebere vážně a někteří jdou tak daleko, že šetří i na ochranných pracovních pomůckách. A je to právě adekvátní vybavení, které může pracovníkům zachránit zdraví či dokonce život. V následujících řádcích se dočtete o největších rizicích a ochranných pomůckách, které patří k naprostému základu. Zdraví a životy zaměstnanců ohrožují různé faktory. Může se jednat o působení elektrického proudu, statické výboje, extrémní teploty, snížená viditelnost, prašnost, chemické látky, ale také možnost pořezání či jiné újmy. Všechny rizika lze snadno a často i velmi levně minimalizovat vhodně zvolenými ochrannými pomůckami.

Alfou a omegou je pracovní oblek

Základ výbavy tvoří kvalitní pracovní oblek, který zaměstnanci poskytuje ochranu a dostatečný komfort. V praxi se může jednat o montérky, reflexní oděvy (do míst se sníženou viditelností), nepromokavé pracovní bundy apod. Samozřejmostí je i kvalitní pracovná obuv odpovídající podmínkám, ve kterých se daná osoba pohybuje.

Ochrana hlavy

V souvislosti s ochranou hlavy je nezbytná bezpečnostní přilba nebo nárazuvzdorná kšiltovka. Při výběru je určující riziko nárazu při dopadu předmětu.

Ochrana zraku

Ochranu zraku zajišťují ochranné štíty na obličej, brýle nebo svářečské kukly. Tyto prvky chrání zaměstnance před prachem, rozprašovanými a rozstříkanými částicemi, kapalinami či výpary z chemických látek.

Ochrana dýchacích cest

V rámci ochrany dýchacích cest přichází vhod respirátory a masky (polomasky a celotvářové masky). Roli opět hraje účel ochrany (plyny, výpary, částice, aerosoly…), se kterou jde ruku v ruce typ filtru.
Článek jsme připravili ve spolupráci s profesionály ze specializovaného e-shopu oblečsadoroboty.sk, který ze zabývá prodejem ochranných oděvů, obuvi, pomůcek a doplňků.

Publikováno: 11. 01. 2016

Kategorie: Práce

Autor: Adam

Tagy: ochranné pomůcky pro zaměstnance | povinnost ochranných pomůcek