Zhubněte pomocí glykemického indexu

Zhubněte pomocí glykemického indexu

O glykemickém indexu jste zřejmě slyšeli i vy. Jde o číslo, které vyjadřuje rychlost, s jakou vstřebáváme cukr obsažený v určité potravině. Na jeho základě je postavena jedna z forem redukčních diet, jejíž princip spočívá v postupném vstřebávání sacharidů. Díky potravinám s nízkým glykemickým indexem netrpíme pocitem hladu a zároveň nedochází k ukládání přebytku energie do tukových tkání.

Glykemický index úzce souvisí s glykémií, tedy hladinou glukózy v krvi. Glukóza neboli hroznový cukr je monosacharid, který může tělo kdykoliv použít a to bet nutnosti složitých a časově náročných syntéz. V případě nízké hladiny krevního cukru organismus vyvolává pocit hladu, což je pro nás signál, abychom doplnili zásoby energie.

S glykemickým indexem souvisí i hladina inzulínu – hormonu, který produkují Langerhansovy buňky v pankreasu. Díky inzulinu se glukóza dostane z potraviny do buňky, kde dochází je její přeměně na energii. Vzroste-li v krvi hladina glukózy, vzroste i hladina inzulinu. A jak už jsme zmínili v úvodu, nadbytek cukru vede k jeho ukládání do tukových tkání.

Vraťme se však k redukční dietě, která z glykemického indexu vychází. Nejde o žádnou horkou novinku, historie diety sahá až do 80. let minulého století, kdy Dr. David Jenkinson z Torontské univerzity pozoroval rychlost přeměny potravy na glukózu.

Potraviny dělíme podle glykemického indexu (stupnice 0 - 100) na:

  • potraviny s nízkým glykemickým indexem (< 55)
  • potraviny se středním glykemickým indexem (56 – 69)
  • potraviny s vysokým glykemickým indexem (> 70)

Jak se stravovat podle glykemického indexu

Podstatou redukční diety postavené na glykemickém indexu je přijímat potraviny, které do krve uvolňují glukózu pomalu a představují tak stabilní zdroj energie. Naopak je třeba omezit potraviny s vysokým glykemickým indexem, které jsou sice rychlým zdrojem energie, ale zato po krátké době přivádí pocit hladu.

Mezi zakázané jídla, která by se během diety neměly konzumovat, patří sladkosti, alkohol, plnotučné mléko, některé potraviny obsahující škrob, ale také některé druhy zeleniny a masa.

Pro koho je dieta postavená na glykemickém indexu vhodná?

Dieta je určena především pro diabetiky, kteří trpí nízkou hladinou glukózy a inzulinu. Ti díky ní výrazně sníží riziko srdečních chorob, cévních mozkových příhod, ale také cukrovky 2. typu a rakoviny prostaty či tlustého střeva. Dodržovat ji však mohou i lidé, kteří diabetes netrpí, ale zužuje je onemocnění s názvem obezita. Je však nezbytné, aby si zjistili všechny podstatné informace a poradili se s lékařem. Mezi největší výhody této diety (pomineme-li, že je správným řešením stravování a životního stylu) je dostupnost. Potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou běžně k dostání a nejsou drahé.