Hyperaktivní močový měchýř trápí každého čtvrtého člověka, a ženy především

Hyperaktivní močový měchýř trápí každého čtvrtého člověka, a ženy především

O mnoha zdravotních problémech se nehovoří snadno, a přitom se týkají velké části populace. Na pomyslném seznamu nechybí ani syndrom hyperaktivního močového měchýře (angl. overactive blader) – lidově hyperaktivní močový měchýř. Podle statistik se týká zhruba 20 % všech lidí a častěji postihuje ženy. K obvyklým projevům patří naléhavá potřeba močení, noční močení a inkontinence. V případě zdravého močového měchýře probíhá komunikace s mozkem tak, že do něj po naplnění pošle signál a uvědomí ho na potřebu vyprázdnění. V průběhu močení pak mozek svalům močového měchýře nařídí, aby se stáhly a současně pošle impuls svalům v oblasti pánevního dna a svěračům močové trubice, aby se uvolnily. Tímto způsobem se u zdravých lidí dostává moč z těla ven. U osob s hyperaktivním měchýřem mozek dostává impulsy i v případě, kdy není zcela plný a dochází k nekoordinovanému povolování a stahování svalstva. Příčinou jsou nesprávně fungující nervy a mnohdy i jiná, závažnější onemocnění (např. zánět či infekce, diabetes, jako následek po ozařování).

Jak poznáte, že je váš močový měchýř hyperaktivní?

Snadno. Hyperaktivní močový měchýř se vyznačuje potřebou častého močení. Pokud mu nevyhovíte, může se stát, že moč neudržíte. V praxi se rozlišuje tzv. suchý a mokrý hyperaktivní močový měchýř. Rozdíl spočívá v tom, že v případě suchého je nutkání močit pouze subjektivní – jde o pocit. Při mokrém hyperaktivním močovém měchýři skutečně dochází k úniku moči.

Dá se hyperaktivní močový měchýř léčit?

Onemocnění sice nemá vliv na lidské zdraví, ale významně snižuje komfort života. Pacienti musí všechny aktivity plánovat s ohledem na neustálé nutkání močit. Což může být problém nejen v práci, ale také při cestování i v rámci společenského života a intimního soužití. Poměrně efektivní je léčba pomocí anticholinergik a jako podporu nasadit bylinky – extrakt z lichořeřišnice. Zároveň se vyplatí posilovat svaly pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Rozvoj syndromu hyperaktivního močového měchýře způsobují mnohé faktory včetně prodělané infekce močových cest, obezity a nezdravého životního stylu. Z preventivních důvodů je vhodné udržovat optimální váhu a vyhýbat se nadměrné konzumaci alkoholických a kofeinových nápojů. Zvýšené riziko onemocnění hrozí kuřákům.

Časté močení v těhotenství

Nutkání často močit je v těhotenství naprosto přirozené a rozhodně se nemusí jednat o hyperaktivní močový měchýř. Příčinou je obvykle zvětšující se děloha, která na močový měchýř tlačí. Žena se může po tuto dobu potýkat s inkontinencí, což mohou snadno vyřešit inkontinenční kalhotky. Pokud problém s úniky moči přetrvá i po porodu, je vhodné začít s léčbou.

Publikováno: 08. 03. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: co je hyperaktivní močový měchýř | hyperaktivní močový měchýř