Historie dopravních značek

Historie dopravních značek

Pokud jste někdy při svých cestách přemýšleli nad tím, jaká je historie dopravních značek, pojďme si tento zájem trochu rozvést. Dá se říci, že dopravní značky rozhodně nejsou něčím, co by bylo spojeno až s modernějším světem. Právě naopak. Vše vzniklo vlastně už v době, kdy se začaly objevovat první cesty. Zde samozřejmě byly používány spíše přírodní pomůcky, a to hlavně k tomu, aby byly jednotlivé cesty správně mapovány.

V době 120 let před naším letopočtem

Když se podíváme na modernější postupy, které byly spojeny se značením různých cest, jak se první zmínky objevují v souvislosti s dobou okolo 120 let před naším letopočtem. Byli to Římané, kteří již začali používat první formy dopravního značení. A to hlavně proto, aby bylo cestujícím známo, jak daleko se od určitého místa nacházejí. Metody byly celkem jednoduché – kameny s napsanou vzdáleností, popřípadě vyznačením směru.

Rozvoj automobilů napomohl

První automobil se objevil na konci devatenáctého století. A to byla také doba, kdy se o potřebě značek začalo mluvit ještě aktivněji. Mimo jiné i proto, že auto už mohlo být ostatním účastníkům provozu nebezpečné. Průkopníkem byl v tomto směru Londýn, který jako první přišel s mechanickým semaforem. Anglie má však i další prvenství, jelikož právě zde se objevil první zákon o používání dopravních značek. Bylo tomu v roce 1903. O pět let později se konal v Paříži silniční kongres, kde se spojovala jednotlivá pravidla.

U nás od roku 1900

Pokud vás zajímá, jak tomu bylo na našem území, tak zde se první pětice jednoduchých značek začala používat od roku 1900. Velký zlom následně přišel v roce 1938 a poté 1939, kdy došlo i k tomu, že se začalo jezdit v pravém pruhu. Obecná pravidla byla schválena ještě o něco později, až v roce 1950. Je tedy vidět, že proti Anglii a světu jsme byli značně pozadu.

Publikováno: 18. 12. 2017

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: historie dopravních značek