Zvířata

Jak vycvičit psa, aby poslouchal? Neobejdete se bez trpělivosti a správných pomůcek

Pejskaři si pořizují své čtyřnohé mazlíčky z mnoha různých důvodů. Někdo potřebuje přítele, na kterého se může kdykoliv obrátit, jiný zase spolehlivého hlídače. A zatímco si někteří páníčci s výcvikem hlavu nelámou, jiní své zvířecí druhy „cepují“ o sto šest. A jak byste se k výchově svého psa měli postavit vy? V prvé řadě si uvědomte, že výcvik by neměl mít podobu nemilosrdného drilu, ale naopak pejska bavit. Jedině tak se svým svěřencem zažijete ono pověstné splynutí psí a lidské duše.

Psí škola hrou

Bude-li se pes na výcvik těšit, máte napůl vyhráno. Naučit nejrůznějším úkonům pejska, který vše bere jako hru, je mnohem jednodušší. Na druhou stranu však buďte důslední. Vašim cílem je přeci jen to, aby vás poslouchal na slovo. V neposlední řadě jde také o jeho bezpečí. Tím, že pes včas zareaguje na zavolání nebo zvuk píšťalky pro psy, můžete předejít případnému konfliktu s jiným zvířetem.

Vycvičit loveckého psa je kumšt

A zatímco základní povely dříve či později zvládne každý, mnohem náročnější je výcvik loveckých plemen. Pokud jste si loveckého psa pořídili, buďte při tréninku maximálně trpěliví. A ať se váš pes bude účastnit honů, nebo ho cvičíte jen kvůli vlastnímu pocitu, budou se vám při výcviku hodit nejrůznější lovecké potřeby.

Výcvikové pomůcky, bez kterých se neobejdete

Mezi základní pomůcky patří píšťalky, které vydávají velmi vysoké tóny (ultrazvuk). Pro člověka jsou téměř neslyšitelné, ale pes je zaznamená i na několikakilometrovou vzdálenost. Píšťalky se prodávají jako jednotónové i s nastavitelnou frekvencí (můžete psa naučit několik pokynů na více jednotlivých tónů).

Oceníte také tzv. dummy aporty, které slouží k nácviku přinášení ulovené kořisti. Vyrábí se v různých variantách, které se liší hmotností, velikostí, tvarem a materiálem. Mohou být plastové, látkové, ale také opeřené. Využívají se nejen při přípravě psů na lovecké zkoušky, ale také i na tzv. Working testech. A chcete-li, aby byl nácvik aportování kořisti ještě reálnější, pořiďte si atrapy zvěře (např. králík, kachna, bažant…).

dummy aport

Po potřebách na výcvik psů se můžete poohlédnout ve specializovaném e-shopu mujmazlik.cz. Odborníci vám s výběrem rádi pomohou!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *