Bungalov – jeho výhody a nevýhody

Bungalov – jeho výhody a nevýhody

Přízemní bydlení neboli bungalovy představují celosvětový trend v oblasti bydlení, není tedy divu, že už i u nás mají tyto vzdušné – avšak zároveň dostatečně útulné stavby své nadšené příznivce. Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení v bungalovu?

Dvakrát měř…

Roli při rozhodování o tom, zda opravdu zvolit přízemní bydlení, hraje nejen počet členů domácnosti, ale i jejich generační zastoupení, finance a rozloha pozemku jako takového. I pohled do budoucna je důležitý. Plánujete vícegenerační byt, anebo počítáte s tím, že děti opustí „hnízdo“ a vy zůstanete na stáří sami? Toto a mnohem více je třeba pořádně promyslet. Pro mladé rodiny s jedním či dvěma dětmi nebo starší pár představují bungalovy ideální řešení.

Zdánlivé překážky

Náklady jsou u bungalovu oproti klasickému patrovému domu ve většině případů o něco vyšší. Je třeba počítat s větším pozemkem s dostatečnou rozlohou a odpovídajícím terénem, tudíž i s větším množstvím materiálu převážně na základy a střechu. Právě díky rozloze se mohou náklady na stavbu poněkud prodražit. Na druhou stranu ale bungalov umožňuje rychlé dispoziční změny, je úsporný a jeho samotná realizace je zpravidla oproti patrovému domku podstatně rychlejší. Obecně mají bungalovy méně úložného prostoru, pokud však zvolíte půdu nebo sklep, je plnohodnotnou alternativou běžného dvoupatrového bydlení.

Dispozice hrající do karet

Mezi největší výhody bydlení v bungalovu patří jejich bezbariérový přístup. Bungalovy se rozkládají v rámci jednoho patra, jsou bez schodiště, ideálním řešením jsou tedy především pro seniory a osoby s omezenou pohyblivou schopností. Vhodné jsou však i pro ty, kteří nepotřebují pokoj pro hosty, prádelnu a další místnosti tzv. nad rámec běžného bydlení. Bungalovy jsou ve většině případů stavěny v duchu dřevostaveb či klasických nízkoenergetických stavení, tudíž se mohou pyšnit krom kladného vztahu k okolnímu prostředí a našemu zdraví také energetickoua finanční úsporou.

V souladu s okolím

Estetika je v případě přízemního domu také o „kapku“ důležitější. Jednopodlažní stavba je více zasazena do celého pozemku, je tedy třeba dbát na to, aby nezanikla v závalu okolní zeleně. Kritickým okem je mimo jiné třeba zhodnotit také to, zda se bungalov hodí do zdejšího prostředí. Projděte sousedství a rozhodněte, zda se bungalov do stávající zástavby opravdu hodí. Jedni upřednostňují dvoupatrový dům, jelikož nabízí větší soukromí a pomyslné bezpečí, druzí preferují naopak přízemní bydlení v podobě bungalovu, jelikož v sobě snoubí prvky bydlení v bytě (a to díky menší rozloze) i rodinném domě (jelikož často disponuje terasou či zahradou). Je jen na vás, kterou variantu zvolíte!

Publikováno: 18. 07. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: výhody a nevýhody bungalovu