Cushing syndrom u koní: Příčiny, projevy a léčba

Cushing syndrom u koní: Příčiny, projevy a léčba

Nemoci se netýkají pouze lidí, stejně často postihují také zvířata. Co se týče koní, velkým strašákem chovatelů je Cushingova choroba (Pars Pituitary Intermedia Dysfunction - PPID). O charakteristických projevech a možnostech léčby se dočtete v následujících řádcích.

Jak se Cushingova choroba projevuje?

Onemocnění se nejčastěji vyskytuje u starších koní a jeho příznaky mohou zahrnovat změny barvy srsti, nadměrné pití a močení, zvýšenou chuť k jídlu, letargii a špatnou výkonnost. Diagnostika se provádí pomocí krevních testů. Léčba Cushingovy choroby koní obvykle zahrnuje podávání léků na snížení produkce kortizolu a dodržování diety a pohybové aktivity. Pomoc mohou také vhodně zvolené doplňky pro koně.

Je možné Cushingovu chorobu léčit?

Je důležité včas rozpoznat příznaky Cushingovy choroby koní, protože pokud je zachycena včas, lze ji úspěšně léčit. Pokud se nemoc neléčí, může způsobit vážné komplikace, proto je důležité se při výskytu některého z příznaků poradit s veterinárním lékařem.

Pomoc může i Cushing control

Cushing control je vysoce účinná bylinná směs, která byla speciálně formulována pro koně trpící Cushing syndromem. Bylinky pro koně byly navrženy tak, aby podporovaly funkci endokrinního systému, stabilizovaly hladinu cukru v krvi a zlepšovaly trávení pomocí probiotických mikroorganismů Alltech Yea Sacc ®1026. Kromě toho může být doporučená krmná dávka doplněna o formu rostlinného / živočišného oleje, který poskytuje esenciální mastné kyseliny - omega 3 a vitaminy. Díky nízkému obsahu sacharidů a cukrů, Cushing control synergicky působí při kontrole hmotnosti a podpoře správného vylučování. Tento produkt je tedy užitečným doplňkem pro péči o koně s PPID, který pomáhá při kontrole tohoto onemocnění.

Publikováno: 04. 02. 2023

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam