3 důvody pro darování vajíček

3 důvody pro darování vajíček

Neplodnost je civilizační choroba, se kterou se potýká zhruba čtvrtina párů plánujících založení vlastní rodiny. Příčiny neplodnosti jsou různé. Nejčastěji se jedná o onemocnění a vrozené vady rozmnožovacích orgánů (neprůchodnost vaječníků, endometrióza, překážky v semenných cestách apod.), genetické poruchy, nedostatečné množství nebo kvalita vajíček a spermií, úrazy, onkologická léčba a další zdravotní problémy. Odpovědí na neplodnost je dynamický rozvoj oboru reprodukční medicíny a vznik řady specializovaných IVF klinik, které se na diagnostiku a léčbu zaměřují. V řadě případů by se ale neplodnost nedala řešit bez darovaných vajíček nebo spermií. Co vede ženy k rozhodnutí darovat svá vajíčka?

1. Dárkyně naděje – pomoc druhým

Na IVF kliniky se obrací ženy s tím, že by měly zájem darovat své vajíčka a chtěly by se o celém procesu dozvědět více. Řadu z nich k tomu vede touha pomoci jiným ženám mít své vlastní dítě. Mezi dárkyněmi se najdou studentky na vrcholu svých reprodukčních sil, které zatím vlastní potomky neplánují, ženy, které z nejrůznějších důvodů mateřství zatím odkládají nebo děti neplánují, i maminky, které už mají své vlastní ratolesti a chtějí tuto životní radost dopřát i ostatním. Dárkyně jsou pro mnoho žen často jedinou nadějí porodit vlastní miminko. Díky IVF metodám jsou umělé oplodnění a asistovaná reprodukce nejen možné, ale také dostupné.

2. Zajímavá finanční kompenzace

Na IVF klinikách jsou dárkyně vajíček vítané s otevřenou náručí. Každé centrum asistované reprodukce má totiž svůj dárcovský program, jehož součástí je databáze dárkyň. Neplodný pár si díky tomu může vybrat dárkyni podle svých preferencí (například podle fyziologické podobnosti) a vajíčka jsou k dispozici přesně ve chvíli, kdy může u příjemkyně dojít k vložení embrya (embryotransfer nebo kryoembryotransfer). Vše je samozřejmě přísně anonymní, takže se dárkyně ani příjemkyně nemusí bát o své soukromí. Za čas a vynaložené úsilí získá dárkyně finanční odměnu, která se pohybuje kolem 30 tisíc. Vajíčka je pak možné darovat opakovaně.

3. Kompletní přehled o zdravotním stavu

Jak už bylo řečeno, IVF léčba a tedy i darování vajíček je anonymní a řídí se platnou legislativou, která zajišťuje bezpečný průběh procesu in vitro fertilizace, soukromí a bezpečí všech zúčastněných. Kromě toho musí dárkyně vajíček splnit přísná kritéria, aby mohla do dárcovského programu vstoupit. Důležitý je její věk (18 až 35 let), dosažené minimálně středoškolské vzdělání a dobrý fyzický i psychický stav. Každá dárkyně tak musí absolvovat podrobné testy, které vyloučí případná onemocnění (hlavně pohlavně přenosné choroby), genetické anomálie a podrobně zmapují její zdravotní stav, včetně plodnosti. Dárkyně tak získá velmi komplexní přehled o svém zdraví díky vyšetření, která se běžně neprovádějí, a pokud ano, stojí v řádu několika tisíc korun.

Publikováno: 26. 02. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam