5 tipů, jak nepřetěžovat svá záda

5 tipů, jak nepřetěžovat svá záda

Kdo už zažil, jak nepříjemná může být bolest zad, rozhodně v tomto případě zbystří. Bolest zad je často paralyzující, nedovolí vám zvednout se z postele, natož vykonávat jakoukoliv činnost. Zkuste bolesti předejít a pečujte o sebe. Víte, jak svá záda nepřetěžovat?

1) Pravidelné cvičení

Nejlepší způsob, jak posílit svá záda a celkově i střed těla je cvičení. Zařaďte jej každý den nebo alespoň obden. Samozřejmě se nemusí jednat o hodiny strávené v posilovně. Na začátek zcela postačí, když si dopřejete zhruba patnáctiminutové ranní protažení, a to stejné zopakujete večer před spaním. Proti bolesti zad skvěle funguje i jóga a pilates. Cvičit můžete podle knih nebo také podle internetových videí.

2) Kabelky a batohy

Kabelky a batohy, včetně školních batohů, jsou samostatnou kapitolou. Ženy by se měly vyhnout těžkým a velkým kabelkám, které mají přehozené přes rameno. Těmto kabelkám se říká crossbody a pokud jsou opravdu těžké a plné věci, rozhodně nepomáhají ke správnému držení těla. U batohů si vždy vybírejte batohy s ergonomickými prvky. Investujte také do aktovky pro prvňáčky, protože denní nošení učebnic a sešitů se na zádech dětí mohou velmi rychle nepříjemně podepsat.

3) Správné držení těla

Co se týče zmíněného správného držení těla, všimněte si, jak často chodíte shrbení. A co teď? Sedíte u počítače a máte povolená ramena a bolí vás záda? Narovnejte se, jako kdybyste byli loutka a někdo vás tahal za provázek vycházející z hlavy. Ramena zvedněte nahoru, dozadu a dolů. Zkuste si na toto narovnání vzpomenout a aplikujte ho několikrát denně. Po nějakém čase pro vás bude správné držení těla automatické.

4) Sedavé zaměstnaní

Problém se zády často řeší lidé, kteří mají sedavé zaměstnaní. Pokud pracujete u počítače a musíte u kancelářského stolu sedět mnohdy i osm hodin denně, zkuste se vždy po půl až hodině na chvíli projít. Protáhněte se a zajděte si třeba uvařit čaj nebo kávu. Snažte se nesedět po celou dobu pracovní doby. Pokud vám to situace dovolí, jděte z práce domů pěšky nebo si alespoň dopřejte procházku se psem nebo s dětmi.

5) Co nesete na bedrech

Mnohdy si ani neuvědomujeme, co vše v kabelce nebo zmíněném batohu nosíme. Počínaje osobními věcmi, přes svačinu nebo oběd, až po cvičební pomůcky nebo třeba knihy. Věřte, že každodenní nošení tašky i kabelky přes rameno se na vašich zádech podepíše. Pokud je to možné, volte raději batoh, který dokáže rovnoměrně rozložit celou váhu obsahu vašeho zavazadla.

Publikováno: 25. 05. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam