6 tipů pro výběr nového fotoparátu

6 tipů pro výběr nového fotoparátu

Integrované fotoaparáty v mobilních telefonech jsou sice rok od roku lepší, ale kvality klasických fotoaparátů zatím nedosahují. Vyznat se v nepřeberném množství modelů je ovšem pro laika pořádný oříšek a proto jsme pro vás připravili několik tipů, kterými byste se měli při výběru nového fotoaparátu řídit.

1.) Který typ fotoaparátu je ten pravý?

Fotoaparáty můžeme rozdělit podle mnoha hledisek, ale nejčastěji se setkáte s kompaktními digitálními fotoaparáty, zrcadlovkami a ultrazoomy. Svébytnou kategorii pak tvoří odolné modely, na které nedají dopustit milovníci sportu. Pro uživatele, kteří od svého fotoaparátu vyžadují jednoduché ovládání a menší rozměry, jsou ideální kompaktní fotoaparáty. Ultrazoomy nachází uplatnění při fotografování vzdálených scén, při čemž výjimkou není ani i padesátinásobný optický zoom. Pokročilí amatéři, kteří touží po špičkových fotografiích sáhnou pro digitální zrcadlovce, která mimo jiné umožňuje i výměnu objektivů na základě konkrétní scény.

2.) Digitální vs. optický zoom

U každého fotoaparátu najdete spoustu údajů a nechybí ani hodnoty v kolonkách optický/digitální zoom (přiblížení). Jaký je mezi nimi rozdíl? V případě optického zoomu dochází ke zvětšení bez ztráty kvality, tedy jako v případě fotoaparátu. Digitální zoom pouze zvětšuje bod na fotografii, čímž se sníží celková kvalita snímku. Máte-li v plánu fotografování vzdálených objektů, vyberte si fotoaparát s co největším optickým zoomem.

3.) Kolik megapixelů skutečně využijete?

Mít fotoaparát, který zvládá fotografie ve vysokém rozlišení je trendy, ale běžný uživatel často potenciál fotoaparátu ani nevyužije. Počet megapixelů (Mpx) udává velikost fotografie respektive jak velká fotografie lze vytisknout bez ztráty kvality (nebude zapotřebí ji zvětšit). Pro vaši představu – 8 Mpx snímek odpovídá fotografii formátu A3.

4.) Potřebujete stabilizaci?

Stabilizace je součástí většiny současných modelů a to bez ohledu na cenu. Díky ní jsou snímky ostré i navzdory tomu, že se vám během focení třásla ruka. V praxi fotoaparáty disponují mechanickou a elektronickou stabilizací a pokud vám funkce přeci jen nebude stačit, pořiďte si stativ, který je zárukou velmi ostrých fotografií.

5.) A co nabíjení?

Fotoaparát není perpetum mobile a potřebuje zdroj energie. Drtivá většina běžných uživatelů preferuje praktické li-ion baterie, které jsou lehčí, mají větší kapacitu a rychle se dobíjí. Cestovatelé, kteří nemají neustálý přístup k elektrické síti zase nedají dopustit na fotoaparáty s tužkovými bateriemi.

6.) Kde nakupovat?

Široké spektrum kompaktů, ultrazoomů, ale i digitálních zrcadlovek najdete u prověřeného prodejce LevneELEKTRO.cz. Prodejce nabízí fotoaparát a další spotřební elektroniku za velmi nízké ceny a disponuje i kamennými pobočkami a odběrným místy.