6 zajímavostí o spánku, které jste zřejmě netušili

6 zajímavostí o spánku, které jste zřejmě netušili

Týká se každého z nás, ale přesto o něm víme poměrně málo. Spánek je stále neprobádanou oblastí a fascinuje odborníky i laiky po celém světě. Zdají se nám během něj příjemné sny i noční můry, napadají nás geniální myšlenky, tělo se regeneruje... ale jsou i mnohé další věci, o kterých jste zřejmě neměli ani tušení. Dali jsme pro vás dohromady nejznámější fakta o spánku – pohodlně se usaďte s rozšiřte si obzory.

1. Pamatujeme si jen desetinu snů

Bez ohledu na to, zda spíte na zemi, nebo nedáte dopustit na oblíbené matrace 85 x190, si naprostou většinu snů nebudete pamatovat. Podle odhadů jen cca 10 %, a to především pasáže, které se zdají těsně před probuzením.

2. Sny se zdají i slepým lidem

Lidé, kteří se slepí narodili, nemají klasické sny s vizuálními obrazy. Zdá se jim o vůních, zvucích, dotycích a ostatních nevizuálních vjemech. Lidé, kteří oslepli až během života, sní „normálně“.

3. Sny se vám zdají, i když si je nepamatujete

Mnohé studie prokázaly, že se sny zdají každému. I když se ráno budíte s tím, že se vám nic nezdálo, opak je pravdou. Výjimkou jsou některé vzácné psychické poruchy.

4. Ve snech se objevují jen známé tváře

Zdálo se vám o někom cizím? Ani to není možné, protože mysl pracuje pouze s tvářemi, které zná. Může se jednat o někoho, koho jste viděli na ulici a nevěnovali mu pozornost, ale stoprocentně jste dotyčného někde viděli.

5. Kvalitu spánku ovlivňuje množství faktorů

Psychické rozpoložení, prostředí, ale také komfort levné matrace 90 x190  a materiály lůžkovin – to všechno jsou faktory, které se podílí na celkové kvalitě spánku. Předpokladem zdravého spánku je harmonie všech zmíněných aspektů.

6. Spousta lidí sní černobíle

Mít barevné sny není samozřejmost. Většina lidí sice barevně sní, ale v průměru 12 lidí ze 100 se musí spokojit s černobílým sněním. Většinou jde o starší osoby – u mladší generace jde jen o cca 4,4 %.

Publikováno: 14. 06. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam