Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zdraví

Artróza – onemocnění kloubů, které může potkat i vás

Dříve nebo později to potká většinu z nás. Bolesti kloubů patří k velmi častým onemocněním a trpí jimi mladí i staří. Důvodů může být celá řada a ať už jde o vrozenou vadu, degenerativní proces, zánět či úraz, jedno mají společné – velké bolesti, postupné omezení pohybu a často i úplné vymizení hybnosti postiženého kloubu. Vůbec nejčastěji se přitom setkáváme s artrózou nebo osteoartrózou, které se vyvíjí postupně a postihují jeden i více kloubů. Logicky nejvíce trpí ty, které nadměrně zatěžujeme, tedy kyčle, kolena, ale i páteř.

Co je příčinou artrózy?

Na vině mohou být dědičné vlohy, stejně jako prodělané úrazy a zánětlivá onemocnění. Onemocnění je často způsobeno průběžným opotřebením s postupujícím věkem. Tyto faktory bohužel neovlivníme, ovšem do jisté míry můžeme změnit svůj životní styl a vyhýbat se aktivitám, které s nadměrným opotřebením souvisí a urychlují ho. Jde zejména o nepřiměřenou fyzickou zátěž, která je spojena s provozováním kloubů při sportu a to nejen s tím vrcholovým, ale i takovým, který klouby zatěžuje jednostranně (squash, tenis…). Na pohyb bychom ovšem rozhodně neměli zanevřít, i jeho nedostatek a to zejména v kombinaci s nezdravou výživou, má na stav kloubů velmi negativní vliv.

Lze kloubním onemocněním předejít?

Ano, do určité míry lze skutečně předejít nebo alespoň výrazně zmírnit. Kromě již zmíněné zdravé životosprávy je velmi oblíbená i kloubní výživa. Podstatou takzvaných chondroprotektiv je podpora struktury a funkcí. Podle odborníků sice nebyl tento efekt zcela prokázán, ovšem působení na příznaky artrózy potvrzeno bylo. Rozhodnete-li se artrózu léčit pomocí některého z chondroprotektiv, počítejte s pomalejším nástupem. Účinek léku však přetrvává dlouhodobě a proto je kloubní výživa často nazvána jako symptomaticky pomalu působící lék proti osteoartróze.