Hliníková okna jako správné rozhodnutí? Zvažte výhody i nevýhody

Hliníková okna jako správné rozhodnutí? Zvažte výhody i nevýhody

Nejrozšířenějším typem moderních oken jsou ta s plastovými profily. Přesto se zhruba desetina zákazníků rozhodne pro alternativu v podobě hliníkových oken. V čem se hliník od plastu liší, jaké jsou jeho (ne)výhody a proč byste se pro něj (ne)měli rozhodnout právě ty? Odpovědi na nejčastější otázky najdete v tomto článku. Nespornou výhodou hliníkových oken je vysoká odolnost. Často se o nich píše, že vydrží „na věky“ , což lze s trochou nadsázky považovat za pravdivé tvrzení. Oproti plastovým oknům, jejichž životnost se pohybuje kolem 30 let, vydrží hliníkové dveře a okna dvakrát tak dlouho. Na druhou stranu jsou výrazně dražší a stejně jako PVC má i hliník určité slabiny.

Výhody hliníkových oken

Kvalitní hliníková okna jsou vysoce odolná vůči povětrnostním vlivům. Vítr, déšť či jiné rozmary počasí nechávají hliník v naprostém klidu. Vzhledem k vlastnostem hliníku lze profily vyrábět i v mnohem větších rozměrech oproti plastu a dřevu. Pokud jsou součástí projektu velké okenní tabule nebo velkoplošná okna, volba pravděpodobně nakonec padne právě na hliníkové profily, u kterých nehrozí deformace. Stavebníci si cení také nízké hmotnosti hliníkových oken. Profily z hliníku nepředstavují zátěž pro stavební konstrukci a dobře se s nimi manipuluje. Pro mnoho lidí jsou hliníková okna atraktivnější než plastová čistě z pocitového důvodu. Elegantní kov je vizuálně přitažlivější než „laciněji“ vyhlížející PVC.

Hliníkové systémy mohou mít i slabá místa

Pomineme-li vyšší pořizovací cenu, pak lze za nevýhodu hliníkových oken považovat horší tepelně-izolační vlastnosti. V praxi samozřejmě závisí na kvalitě provedení konkrétního systému. Například hliníkové systémy Pruniwerk mají takřka srovnatelné vlastnosti a z hlediska izolace předčí nejlevnější plastová okna. Resumé? Segmentu moderních okenních systémů bude z mnoha důvodů kralovat plast, nicméně hliník má jistě v mnoha případech opodstatnění a vždy bude platit za nadstandardní materiál, který stavbě dodá punc luxusu. Více informací najdete na pruniwerk.cz - u specialisty na hliníkové systémy a světlovody.

Publikováno: 18. 02. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: pruniwerk | výhody hliníkových oken