Bolest břicha: rozklíčujte ji podle příznaků

Bolest břicha: rozklíčujte ji podle příznaků

Bolest břicha není nic neobvyklého a většinou se jedná o akutní a krátkodobý problém. V některých případech ale mohou být bolesti v oblast břicha příznaky vážnějšího onemocnění. Kdy si dát na bolení břicha pozor a jak se této nepříjemnosti zbavit?

​Nejčastější příčiny bolesti břicha

Bolestí břicha se většinou projevují obtíže způsobené se zažíváním a trávením. Bolest břicha se proto nejčastěji objevuje při nebo po jídle a tyto obtíže během chvíle zmizí. Problém ale nastává, pokud se bolest břicha objevuje pravidelně a dlouhodobě. V takovém případě se bude jednat o příznak chronického onemocnění a s návštěvou lékaře proto neváhejte. Chronická onemocnění trávicího traktu bývají léčitelná, je ale důležitá včasná diagnóza. Mezi ty nejznámější příčiny dlouhodobé bolesti břicha patří gastritida a Crohnova choroba.

​Gastritida

Gastritida neboli zánět žaludku je jednou z nejčastějších příčin bolestí v břiše. Existuje ve dvou formách, a to akutní a chronické. Akutní zánět žaludku je běžnější a setká se s ním téměř každý člověk. Jde o reakci na špatné jídlo, nadmíru alkoholu či cigaret, nedostatek pohybu a viníkem bývá často také stres a nedostatek spánku. Mnohdy postačí pár drobných úprav životního stylu a potíže odezní. Jestliže se ale zánět žaludku neléčí, může se rozvinout do chronického zánětu. Ten pak může vést ke vzniku žaludečních vředů, jejichž prasknutí způsobí krvácení žaludku – a to je životu nebezpečné.

​Crohnova nemoc

Crohnova nemoc je také zánětlivé onemocnění, které postihuje celý trávicí trakt. Tato nemoc se v posledních letech poměrně rychle rozvíjí a počet pacientů s ní stále přibývá. Její příčiny ale nejsou bohužel stále dobře známé. Předpokládá se, že vznik této nemoci ovlivňuje hned několik faktorů. Jedním z nich je vrozená oslabená imunita, dále špatný životní styl, prostředí a také bakteriální vlivy. Kromě bolestí břicha se Crohnova choroba projevuje také průjmy, nadýmáním či úbytkem na váze.

​Základem je změna životního stylu

Jak u gastritidy, tak u Crohnovy nemoci, ale i mnoha dalších trávicích potížích, které způsobují bolest břicha, hraje zásadní roli životní styl. Zejména pak stravování. Proto vám lékař ve většině případů doporučí dietu. Ta se může lišit podle konkrétní diagnózy, základy jsou ale vždy stejné. Těžká, smažená, příliš kořeněná či slaná jídla, kofein, nikotin a alkohol – to vše jsou rizikové aspekty, kterých byste se měli vyvarovat. Obohaťte svůj jídelníček o zeleninu a ovoce, dbejte na dostatečný přísun vitamínů, hodně pijte (nejlépe čistou vodu), hýbejte se (alespoň půl hodiny denně a ideálně na čerstvém vzduchu), dobře spěte a nezapomeňte také odpočívat. A snažte se co nejvíce vyhýbat stresu. Zejména gastritida je se stresem často spojována a stres se uvádí jako jedna z jejích hlavních příčin.

​Co na bolest břicha pomáhá?

Úprava jídelníčku by měla být to první, co při bolesti břicha uděláte. Zkuste omezit ty nejrizikovější pokrmy a dopřejte si více těch zdravých. Všímejte si také, jaké další projevy bolest břicha doprovázejí. Jiná strava bude vhodná pro pacienty se zácpou, jiná pro pacienty s průjmem. Existuje mnoho druhů rostlin, zeleniny, ovoce či bylinek, které vám uleví od všech nepříjemností. Úlevu od bolestí břicha vám může přinést například zelený čaj, mrkev či šťáva z ní a velmi oblíbený při podobných potížích je také zázvor.

​Nejdůležitější je prevence

Je určitě lepší problémům předcházet, než je léčit. Proto věnujte trochu času a úsilí také prevenci. Základem je totiž zdravé prostředí žaludku a trávicího traktu. Přípravků, které pomáhají s normální činností gastrointestinálního traktu, najdete na trhu celou řadu. Jedním z nich je i Chioská masticha, tedy přírodní pryskyřice z řeckého ostrova Chios. Masticha vám nejen pomůže s preventivní péčí o váš žaludek. V případě již vzniklých obtíží pomáhá také mírnit jejich příznaky a přispívá k jejich rychlejšímu odeznění. Díky tomuto doplňku stravy se bude dobře cítit i váš žaludek, i vy.

Publikováno: 20. 09. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam