Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Skvělé tipy

Bublinková fólie aneb jak se z 3D tapety stal oblíbený obalový materiál

S bublinkovou fólií přijde čas od času do styku každý z nás, málokdo však ví, že spatřila světlo světa již v roce 1957. Vyrobil ji americký inženýr Alfred Fielding ve spolupráci se švédským vynálezcem Marcem Chavannesem a její původní účel byl od toho dnešního diametrálně odlišný. První bublinková fólie totiž sloužila jako 3D tapeta.

Ačkoliv byla první várka fólií s bublinkami vyrobena ručně, byl postaven i stroj. K produkci sice nakonec nedošlo, ale po dvou letech si Fielding uvědomil, že by šel jejich vynález využít jakožto obalový materiál. Na počátku roku 1960 spoluautoři založili společnost Sealed Air a nechali si fólii patentovat. Brzy nato se začala bublinková fólie vyrábět masově a brzy na to se „bubble wrap“ rozšířila z Ameriky do celého světa.

A jak využíváme bublinkovou fólii dnes?

V současnosti se polyetylenové bublinkové fólie využívají zejména jako obalový materiál pro elektroniku, sklo a kovové předměty. Své uplatnění však nenachází jen u ochrany menších předmětů, ale i jako krycí plachta na zahradní nábytek a automobily. Poměrně často je používámei pro zakrytí bazénů a to zejména tzv. solární bublinková folie, která vodní plochu po ohřátí izoluje a zabraňuje rychlému ochlazení vody. Čas od času se z z ní staví i skleníky.

Zatímco předměty stačí obalit jedinou vrstvou, pytle mají vrstvy dvě nebo tři. V poštovnictví jsou oblíbené takzvané bublinkové obálky, které jsou vyrobeny s vodě odolného papíru a uvnitř vystlány bublinkovou fólií.

Bublinková fólie se sice jakožto dekorativní tapeta neuplatnila, ale zato nám usnadnila spoustu každodenních starostí.