Čeho se vyvarovat v začátcích podnikání?

Čeho se vyvarovat v začátcích podnikání?

Pokud se v dohledné době chystáte spustit první byznys, přečtěte si následující seznam nejčastějších podnikatelských chyb a vyvarujte se jich. Každá z nich by mohla váš nový podnikatelský záměr sabotovat a proměnit jej v neúspěch.

​Nemáte podnikatelský plán

Mít skvělý nápad je… skvělé – ale bez podnikatelského plánu je to vždy pouhý shluk myšlenek, ze kterých pravděpodobně nakonec nic nevzejde. Sepsat podrobnou dokumentaci je časově náročné, nicméně jde o zcela zásadní způsob, jak maximalizovat šanci na úspěch. Smysluplně koncipovaný byznys plán vám otevře dveře u banky či investora.

​Děláte to, co milujete

Mít pozitivní přístup k práci je samozřejmě důležité, ale spousta lidí si myslí, že se dá zbohatnout pouze na něčem, co bezvýhradně milují… Takový přístup je špatný, protože v praxi se pak většina podnikatelů zabývá něčím, v čem nejsou dobří. Je to logické: pokud například neumíte vařit, jen těžko vybudujete úspěšnou restauraci, byť je gastronomie vaše životní záliba. Chcete-li, aby vám účetní systém ukázal černá čísla, angažujte se v něčem, co dokonale ovládáte. Ale nechápejte to špatně – podnikání v oboru, který je vašemu srdci nejbližší – a zároveň v něm excelujete, je nejlepší kombinace.

​Ignorujete analýzu trhu

Myslet si, že zákazníci budou z vašich produktů či služeb jako vytržení, je – bez patřičných podkladů – hodně naivní. Ale nejste v tom sami. Nováčci ve světě podnikání analýzu trhu často ignorují, a pak nestačí divit, že po jejich nabídce není poptávka.

​Neřešíte konkurenci

Že vám je úplně jedno, co dělá konkurence, protože se soustředíte pouze a jenom na své podnikání? Ani tudy bohužel cesta k vítězství nevede. Naopak byste se měli s aktivitami konkurentů velmi důvěrně seznámit – budete díky tomu vědět, v čem jsou lepší, a kde se naopak nachází jejich slabá místa.

​Neautomatizujete

Pokud jste se do podnikání pustili především proto, že vás zmáhala každodenní rutina v práci, vězte, že se stereotypu nevyhnete ani teď. A právě proto je vhodné používat podnikový informační systém, CRM aplikaci a další užitečné nástroje, s pomocí kterých většinu administrativních činností automatizujete, a navíc získáte mnohem lepší přehled nad daty.

Publikováno: 24. 08. 2021

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam