Chiptuningem k vyššímu výkonu a nižší spotřebě

Chiptuningem k vyššímu výkonu a nižší spotřebě

Pořídili jste si nový automobil a máte pocit, že nevyužíváte celý potenciál? Jednou z možností, jak z vašeho plechového miláčka vymáčkout více výkonu a zároveň snížit spotřebuj, je metoda zvaná chiptuning. Škarohlídům se při při zaslechnutí tohoto slova pravděpodobně obrátili oči v sloup, pravdou však je, že se jedná o velmi efektivní a přitom šetrný způsob, jak dostat ze svého vozu maximum. Odborná úprava řídící jednotky nemůže motoru uškodit a snížit jeho životnost. Naopak, jízdu si vychutnáte mnohem více.

Co je to chiptuning?

Každý (moderní) automobil má ve svých útrobách řídící jednotku motoru (ECU), která obsahuje paměť Eeprom. V té jsou uloženy veškerá data, podle kterých jednotka reguluje kompletní chod motoru. Laik namítne, že konstruktér ví nejlépe, jak jednotku nastavit, což je samozřejmě pravda. Důležitou roli však hraje fakt, že výrobce netuší, v jakých podmínkách bude majitel auto provozovat a musí je nastavit standardně, tedy na jakýsi průměr. Nejsou to však jen klimatické podmínky, ale i způsob, jakým se o vůz majitel stará. Ne každý tankuje pouze kvalitní palivo a prování pravidelné výměny oleje. Těchto rezerv využívá chiptuning, jehož podstatou je změna software v řídící jednotce. Tip: Přečtěte si i další skvělé tipy na téma auto/moto.

Co chiptuningem získáte?

Většina řidičů jeví zájem o chiptuning kvůli citelnému zvýšení výkonu (až o 35%) a zvýšení kroutícího momentu. A je to právě zvýšený kroutící moment, díky kterému dosáhnete i snížení spotřeby. Dejte si však pozor na podezřelé nabídky neznámých tunerů a raději se obraťte na někoho, u koho je samozřejmostí důkladná diagnostika vozu před úpravou a záruka po dobu 24 měsíců. Dopřejte svému autu novou mízu a užívejte si každý ujetý kilometr.

Publikováno: 07. 12. 2022

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: chiptuning | ECU | řídící jednotka | snížení spotřeby | zvýšení výkonu