Vysokozdvižný vozík: Co byste o něm měli vědět?

Vysokozdvižný vozík: Co byste o něm měli vědět?

Bez ještěrky se neobejde žádný sklad. Tou však nemáme namysli šupinatého plaza, ale vysokozdvižný vozík neboli VZV. Tento mobilní stroj samozřejmě nachází uplatnění i v dalších oborech a nejen v logistice. Hojně se využívá ve stavebnictví, lesnictví a vůbec všude, kde je zapotřebí vertikální manipulace s materiálem vyšší hmotnosti.
Co se týče oné zajímavé přezdívky, původně se jako ještěrky označovaly plošinové elektrické vozíky a až později zlidovělý název převzaly i další typy vozíků. A proč právě ještěrka? Důvodem byl specifický způsob řízení, který evokoval pohyb mrštného zvířete.
Vraťme se však k tématu, kterým je vysokozdvižný vozík. VZV se vyrábí v mnoha různých provedeních a lze je rozdělit dle typu pohonu a typu zdvihacího mechanismu (lyžiny). Dle typu pohon hovoříme o:
  • benzinový vzv
  • naftový/dieselový vzv
  • elektrický vzv
  • plynový vzv
Dle typu manipulačního zařízení pak o:
  • vozíky s čelně výsuvnou vidlí
  • vozíky s bočně výsuvnou vidlí
Vysokozdvižné vozíky neustále prochází inovacemi a nejrůznějšími modifikacemi, které rozšiřují funkčnost. Kromě typických „vidlí“ (lyžin) pro manipulaci s paletami, jsou vysokozdvižné vozíky k mání také s plošinou nebo jinými typy zdvihacích mechanismů. V místech, kde by nenašly uplatnění motorové vzv (např. kvůli omezenému prostoru), se používají speciální typy ručních a mechanických vozíků. Rozhodnete-li se pro pořízení vlastního zařízení, obraťte se na specializovaného prodejce, který vám doporučí vhodné řešení a zajistí pro vás také záruční i pozáruční servis vysokozdvižných vozíků. V případě, že si nemůžete dovolit nový vzv, navštivte bazar a poohlédněte se po starším modelu v dobrém stavu.

Jak je to s řidičským oprávněním?

Manipulace s VZV obnáší celou řadu rizik a provozovatel by měl zajistit bezpečný provoz. To znamená provést analýzu rizik v místě používání a přijmout taková opatření, která vedou k jejich minimalizaci. Zároveň je důležitá kvalifikace řidiče – ten byl měl navštívit vysokozdvižný vozík kurz, kde načerpá praktické i teoretické znalosti.

Publikováno: 07. 05. 2015

Kategorie: Technika

Autor: Adam

Tagy: vysokozdvižné vozíky | vysokozdvižný vozík kurz