Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Dovolená a cestování

Chystáte se do Chorvatska autem? Prozradíme vám, kolik zaplatíte za mýtné a dálniční známky

Rozhodli jste se, že letos vyrazíte do Chorvatska autem a sestavujete si podrobný plán cesty? V tom případě by vás mělo zajímat, kolik zaplatíte za mýtné a dálniční známky. I tyto částky totiž musíte zahrnout do celkových nákladů – v opačném případě budete nepříjemně překvapeni, o kolik se cena dovolené prodraží.
Tip: Zde najdete všechny poplatky za dálniční známky a mýtné v Evropě pro rok 2014.

Dálniční známka v ČR pro rok 2014

Budete-li v rámci České republiky cestovat po dálnici a některých rychlostních komunikacích, neobejdete se bez dálniční známky. Patříte-li mezi řidiče, kteří dálniční známku využijí několikrát do roka, pravděpodobně se vám vyplatí koupit roční variantu s prodlouženou platností na 14 měsíců. V opačné, případě můžete sáhnout po desetidenní nebo měsíční variantě.

Zde uvádíme platný ceník dálničních známek ČR pro rok 2014:

  • desetidenní dálniční známka … 310 Kč
  • měsíční dálniční známka … 440 Kč
  • roční dálniční známka … 1 500 Kč

Vozy o hmotnosti nad 3,5 t platí při průjezdu jednotlivými úseky mýtné, jehož výše závisí na typu vozidla, počtu náprava době, kdy komunikací projiždí.

Poplatky při průjezdu Rakouskem

Budete-li při průjezdu Rakouskem cestovat po dálnicích a rychlostních silnicích, opět se neobejdete bez dálniční známky. Ceník pro rok 2014 vypadá následovně:

  • desetidenní dálniční známka … 8,5 EUR (motocykly 4,9 EUR)
  • měsíční dálniční známka … 24,8 EUR (motocykly 12,4 EUR)
  • roční dálniční známka … 82, 7 EUR (motocykly 32, 9 EUR)

Roční dálniční známka má prodlouženou platnost na 14 měsíců. Vozidla nad 3,5 t musí platit mýtné.

Poplatky při průjezdu Slovinskem

Také Slovinci vyžadují, aby si řidiči pořídili dálniční známku a opět je k mání ve třech variantách, ale místo desetidenní známky je k mání pouze týdenní. Ta má bohužel pro většinu turistů krátkou platnost a tak vám nezbude, než si pořídit měsíční, nebo relativně krátký průjezd Slovinskem vyřešit jízdou po neplacených komunikacích. Kromě poplatku za dálniční známku vám bude účtován poplatek při průjezdu Karavanke tunelu (hranice mezi Rakouskem a Slovinskem). Ceny dálničních známek ve Slovinsku vypadá takto:

  • týdenní dálniční známka … 15 EUR (motocykly 7,5 EUR)
  • měsíční dálniční známka … 30 EUR (pro motocykly není k mání)
  • roční dálniční známka … 110 EUR (motocykly 55 EUR)

Vozidla s hmotností nad 3,5 t platí mýtné. Přečtěte si také další důležité informace o dálničních známkách a mýtném ve Slovinsku.

Dálniční poplatky v Chorvatsku

Gratulujeme, právě jste dorazili do cíle, nicméně pokud budete využívat dálnice a rychlostní silnice také v rámci Chorvatska, opět si budete muset otevřít peněženku. V Chorvatsku dálniční známky nejsou a využívají se pouze mýtné brány. Zde se můžete podívat, jak vypadá ceník mýtného v Chorvatsku pro rok 2014.