Pupínky a akné? Vlivem špatného jídelníčku a nezdravého životního stylu trápí i dospělé!

Pupínky a akné? Vlivem špatného jídelníčku a nezdravého životního stylu trápí i dospělé!

Akné jako problém puberťáků? Tento výrok rozhodně neplatí, byť většinu mladistvých postihnou kožní potíže v různé míře hlavně v době hormonálních změn v období od 12 do 20 let. Akné je ale čím dál tím více také potíží dospělých, na vině je špatný jídelníček, stres a znečištěné životní prostředí. Nejčastěji se objevuje na obličeji, potrápit umí též v dekoltu nebo v horní části těla, především na ramenou nebo na zádech. Zánětlivým procesům lze zabránit změnami i správnou péčí. Co ovlivňuje stav pokožky a jak proti akné bojovat?

Trápení pro všechny

Trpí ženy na pupínky a zarudnutí více než muži? Jedná se o mýtus, akné umí znepříjemnit život oběma pohlavím, jen ženy jsou na toto téma citlivější a svému zevnějšku věnují větší pozornost. Nejčastějším faktorem vzniku boláků a lézí je hormonální nerovnováha. To je případ dospívajících, ale také těhotných nebo kojících žen. Problémy s nedostatkem nebo nadbytkem hormonů se týkají také lidí, kteří žijí pod tlakem nebo v dlouhodobé stresové zátěži, vlivem čehož dochází k vyšší produkci kortizolu. To má vliv u žen na pravidelnost menstruace i stav pokožky, akné se pak tvoří většinou na bradě a v okolí dolní čelisti.

V každém věku

Kožní léze a zánětlivé procesy nehledí nejen na pohlaví, ale ani na věk. Běžně může docházet k rozvinutí podkožního akné, k zaněcování různých kožních útvarů, k rozvoji zánětlivých pupínků nebo hnisavých cyst u dospělých i v seniorském věku. Mimo akné může docházet k rozšiřování žilek a zčervenání pleti, což značí další chronické zánětlivé onemocnění, pro které se používá název rosacea. Vlivem mnoha rizikových faktorů může problematická pleť provázet dotyčného po celý život, přičemž výjimkou není ani vysoký věk. Velmi negativní vliv na pokožku má pravidelné kouření a nadměrné pití alkoholu, případně posilující energetické nápoje.

Jídlo rozjasní pokožku

Špatný jídelníček hraje stěžejní roli, přičemž nejproblematičtější je nadměrné množství sacharidů a tuků ve stravě. Škodlivé jsou také přidané látky, různá dochucovadla, plnidla nebo umělá aromata. Pleti škodí rovněž přemíra soli, nejhorší jsou pokrmy z fastfoodů a snacky. Do jídelníčku se naopak doporučuje zařadit potraviny s nízkým nebo středním glykemickým indexem. Základem stravy musí být obilniny, celozrnné potraviny, ryby, libové maso, vejce, luštěniny, ořechy a klíčky. Vlákninu je nutné doplnit pomocí zeleniny a ovoce. Pro zlepšení pokožky je potřeba přidat do stravy antioxidanty, vitamíny C a E a z minerálů především zinek.

Stop ponocování a kouření

Stres a nedostatek spánku způsobují únavu organismu, ale trpí též pleť. Více spánku a zvolnění životního tempa je možností, jak se zbavit akné poměrně rychle. V počáteční fázi mohou pomoci relaxační a dechová cvičení. Doporučuje se též dodržovat spánkový režim a neponocovat. Samozřejmostí je pak přestat kouřit nebo zcela vyřadit ze svého života alkohol, který má neblahý vliv na celé tělo a ovlivňuje metabolické procesy, vede k tloustnutí a k vytvoření závislosti.

Publikováno: 01. 03. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam