Chytré hodinky (smartwatch), nebo fitness tracker (fit náramek)?

Chytré hodinky (smartwatch), nebo fitness tracker (fit náramek)?

V minulosti existovalo jasné rozdělení mezi fitness náramky (trackery) a chytrými hodinkami (smartwatch). Fitness tracker byl náramek se senzory, který předával data do chytrého telefonu; chytré hodinky byly v podstatě rozšířením chytrého telefonu, jakýmsi dalším displejem na zápěstí, jež umožňoval kontrolovat zprávy, e-maily a sociální sítě. V posledních několika letech se však obě zařízení velmi sblížila. Fit náramky se staly komplexnějšími, získaly obrazovky, a dokonce i možnost zobrazovat oznámení ze smartphonu, zatímco chytré hodinky se naopak obohatily o pokročilé fitness funkce. Mnohé fitness náramky jsou dnes v podstatě na vymření. A nejoblíbenější zařízení pro sledování kondice jsou vlastně chytré hodinky.

Chytré hodinky toho umí více - tečka

Hlavním rozdílem mezi fit náramkem a chytrými hodinkami je seznam funkcí a chytrých schopností. Smart hodinky budou mít zpravidla všechny stejné schopnosti sledování kondice jako fitness tracker a pravděpodobně i ještě něco navíc; většina chytrých hodinek například disponuje snímačem srdečního tepu a vestavěnou GPS pro přesnější sledování zdravotního stavu. Nechybí ani funkce pro koučování a sledování konkrétních tréninků, které paradoxně mají jen ty nejlepší fitness náramky. Chytré hodinky dotykové mají také pokročilejší funkce, jako jsou ovládání hudby a vestavěné rozhraní Bluetooth (pro připojení bezdrátových sluchátek), vestavěné mikrofony pro hovory a hlasového asistenta a NFC pro platby na cestách. Existují také modely s mobilním připojením, které jim umožňují fungovat zcela nezávisle na chytrém telefonu. Některé z těchto chytrých funkcí a schopností mohou mít opět některé pokročilejší fit náramky, ale obecně je většina fitness trackerů mnohem méně univerzální. Jedinou lepší vlastností, kterou se může pochlubit většina fit náramků má, je výdrž baterie. Protože chytré hodinky mají velké jasné displeje a jsou mnohem náročnější na spotřebu energie, mají také obecně horší výdrž baterie.

Preferujete nenápadného pomocníka?

Fit náramky jsou o něco (a někdy o dost) menší než chytré hodinky, a to je pravděpodobně jejich největší lákadlo. Mnoho lidí nerado nosí hodinky, protože jsou velké a neskladné, ale přesto chtějí zařízení, které bude sledovat jejich kroky a říkat jim, kolik kalorií spálili - přesně k tomu je fitness tracker dobrý. Nemá velký displej a je relativně lehký, což znamená, že je pohodlnější jej nosit i během spánku.

Dobrý fit náramek kontruje cenou

Pakliže funkce chytrých hodinek nevyužijete, je naprosto zbytečné, abyste za ně zbytečně utráceli více, než kolik by vás stál plně dostačující fit náramek. Ale ať už se nakonec rozhodnete pro dotykové hodinky, nebo fitness tracker, poohlédněte se po něm v eshopu carneo.cz. Právě zde totiž najdete elegantní pánské i dámské smart hodinky a fit náramky za skvělé ceny.

Publikováno: 30. 04. 2022

Kategorie: Elektronika

Autor: Adam