Co byste měli vědět o turbodmychadlech?

Co byste měli vědět o turbodmychadlech?

Nedílnou součástí moderního spalovacího motoru je turbodmychadlo. Tato součástka má důležitou funkci – dodává do motoru vzduch a tím zvyšuje jeho výkon, točivý moment a účinnost. Využívá přitom odpadní energie z výfukových plynů. Za zmínku stojí také další funkce – díky turbu má automobil nižší spotřebu a emise. Konstrukce turbodmychadla je poměrně jednoduchá a skládá se z turbíny a kompresoru, které se nachází na společné hřídeli. Přesto se (ostatně jako kterákoliv jiná součástka) časem opotřebuje a nezbývá, než ji vyměnit za jinou.

Jaká je životnost turba?

Turbodmychadla běžně pracují v rozmezí 10 až 150 tisíc otáček za minutu. A při dravější jízdě pak dokonce ve vyšších otáčkách. V běžném provozu vydrží moderní turbo cca 6 tisíc motohodin, což je – přepočteno na kilometry při průměrné rychlosti a zatížení – zhruba 250 tisíc kilometrů. Automobilky však doporučují generální opravu po ujetí 150 tisíc kilometrů. Začne-li se vůz chovat jinak (např citelné ztratí výkon), pak i dříve. Generální oprava spočívá ve výměně opravárenské sady – ucpávkových kroužků a ložisek). Přečtěte si: Co se o turbu píše na Wikipedii? Neméně důležitá je průběžná údržba a dodržování správných provozních podmínek. To v praxi znamená zajištění čistého protékajícího oleje a ne příliš horkých výfukových plynů. V takovém případě vás turbo pravděpodobně nezradí dříve, než se přirozeně opotřebuje. Tip: K přepálení zahřátého oleje a následnému ucpání přívodu může dojít v případě, že po rychlé jízdě okamžitě vypnete motor. Proto motor nechte cca 2 – 3 minuty běžet na volnoběh a až poté jej vypněte. K tomuto jevu dochází pouze u benzinových motorů s turbem. Diesely mají nižší teplotu výfukových plynů.

Máte problémy s turbem? Víme, kdo je vyřeší

Vaše turbo začalo stávkovat? V tom případě se obraťte na odborníky ze společnosti TurboCar s.r.o., kteří se postarají o nápravu. Opravují všechny typy turbodmychadel (GARRETT, KKK, HOLSET, SCHWITZER, IHI, MITSUBISIHI, ČZ) a náhradní díly nakupují přímo od výrobců. Společnost disponuje vyvažovacími stroji Schneck, které garantují kvalitní opravu - alfou a omegou opravy je totiž samostatně vyvážený hřídel turba. Všechny důležité informace najdete na www.turbocar.cz.

Publikováno: 02. 04. 2015

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: jak funguje turbo | oprava turbodmychadel