Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zdraví

Co je artróza kloubů a jak se proti ní bránit?

Dokud jsme zdraví, bereme bezproblémový pohyb jako naprosto přirozený. Jenomže s přibývajícím věkem se mohou objevit komplikace, které nám mohou velmi znepříjemnit život. Mezi největší strašáky patří artróza kloubů, která se v menším či větším rozsahu objevuje u cca 80 % populace ve věku nad 55 let. Podle nejnovějších vědeckých poznatků se ale degenerativní onemocnění může objevit prakticky v kterémkoliv věku. Podle prof. Martina Lotze, vedoucího výzkumu problematiky osteoartózy ve Scripps Research Institute v San Diegu, se artróza nakonec projeví u každého. První známky tohoto onemocnění můžete pocítit již mezi 30. – 35. rokem, přičemž současně dochází ke vzniku artritidy – bolestivému chronickému zánětu.

Příčiny onemocnění kloubů

Výskyt artrózy kloubů zapříčiňují dva hlavní faktory. Prvním jsou genetické dispozice, dalším pak stárnutí. A nesmíme zapomenout ani na ty ostatní – vznik artrózy může zapříčinit prodělaný úraz nebo imunitní vlivy, kvůli kterým v crhupavce nastanou změny. Chrupavka postupně změkne, objeví se na ní praskliny a nakonec zanikne.

Artróza je nejčastěji lokalizována v kolenních kloubech a na výskytu v této oblasti má vliv také nadměrná obezita. Poměrně často dochází i k postižení kyčelních kloubů, drobnějších kloubů na rukou a páteři.

Artróza vzniká kvůli úbytku bílkoviny HMGB 2 protein, která ovlivňuje délku přežívání buněk. Tato bílkovina je součástí povrchové vrstvy chrupavky, která zastává cca 10 – 20 % z jejího celkového objemu. V chrupavce se vyskytují buňky – chondrocyty – které mají jako jediné unikátní schopnost přímé regenerace. V důsledku úbytku bílkoviny HMGB 2 se jejich schopnost snižuje a postupně jich ubývá. Bez buněk, které chrupavku regenerují, je postupná degenerace nevyhnutelná.

Léčba artrózy

Artróza kloubů je vážné onemocnění a jako takové vyžaduje komplexní léčbu. Ta má zpočátku nefarmakologickou podobu a zahrnuje opatření, které souvisí se změnou životního stylu. Může jít o redukci hmotnosti a úpravu jídelníčku, ale také využívání opěrných a jiných speciálních protetických pomůcek. Pomoc může i rehabilitace, jejímž cílem je udržet rozsah pohybu a posílit svalstvo.

Mezi další metody, které mohou, ale nemusí být účinné, patří fyzikální léčba (elektroléčba. lázeňské procedury, vodoléčba) a užívání medikamentů a preparátů ovlivňujících metabolismus chrupavky. V současné době je na trhu dostatek volně prodejných přípravků, které při dlouhodobém užívání mohou při léčbě artrózy pomoct. V případě rozsáhlého poškození kloubů se nabízí pouze jediné řešení – operace, při které je implantován umělý kloub.

Léčba kloubů buňkami SVF

Na závěr jsme si nechali zřejmě nejzajímavější alternativu léčby, která probíhá pomocí vlastních buněk SVF (buňky s vysokým obsahem mezenchymálních kmenových buněk). SVF buňky se umí proměnit na libovolný typ jiné buňky v závislosti na tom, do které tkáně se dostanou. V případě aplikace do chrupavky se změní v chybějící chondrocyty.

A jak vypadají výsledky léčby kloubů buňkami SVF v praxi?

Samozřejmě platí, že brzká diagnóza a včasně zahájená léčba přinese mnohem lepší výsledky, ale desetiletý výzkum Dr. Centento hovoří za vše. Lékař v rámci mezinárodní konference Celluar Medicine Society pořádané v roce 2012 prezentoval svou práci a uvedl, že díky klinickému podávání buněk SVF zachránil většinu pacientů od implantace umělého kloubu.

Dr. Centento sledoval 339 pacientů s artrózou II. – IV. stupně po dobu od 3 měsíců do 4 let. Aplikace SVF buněk měla za následek výrazný ústup bolesti a zlepšení nebo dokonce úplnou úpravu chůze. Objektivitu potvrdila následná magnetická rezonance.

A jak dopadli pacienti v nejtěžším stádiu artrózy? Téměř 80 % kandidátů na náhradu kyčelního kloubu a 66 % kandidátů na náhradu kolenního kloubu (z celkového počtu 200 pacientů) se díky podání SVF buněk vyhnulo další invazivní chirurgické léčbě. Umělým kloubům se nevyhnulo pouhých 5 pacientů.

Pokud vás bezpečná aplikace buněk SVF zaujala, přečtěte si o ní další inforamce na webových stránkách MUDr. Ladislava Lukače na http://www.lecba-kloubu.eu/. Díky SVF buňkám se vyhnete potencionálním komplikacím spojených s totální náhradou klobu a dlouhým čekacím lhůtám, které se mohou protáhnout až na několik let. Během této doby se artróza kloubů vystupňuje a kvalita vašeho života sníží…

léčba artrózy SVF buňkami