Co je erektilní dysfunkce a jak poruchu erekce léčit?

Co je erektilní dysfunkce a jak poruchu erekce léčit?

Sexuálních problémů je celá řada. Některé se objevují vzácně, jiné jsou poměrně časté. Tím nejobvyklejším je erektilní dysfunkce, která postihuje muže všech věkových kategorií. S věkem se její výskyt zvyšuje, ovšem výjimkou nejsou ani dvacetiletí pacienti. Čím se porucha projevuje a jak ji léčit?

Definice erektilní dysfunkce

Pojem erektilní dysfunkce není nic jiného ne jiný název pro poruchu erekce. Podle statistik s ní má zkušenost až polovina mužů ve věku nad 40 let, avšak občasné problémy s erekcí ještě nemusí znamenat, že jde právě o tuto diagnózu. O erektilní dysfunkci hovoříme až v případě, kdy potíže přetrvávají delší dobu (tzn. se objevují opakovaně).

V praxi mohou nastat následující situace. Dotyčný buďto nemůže dosáhnout erekce vůbec, nebo pouze občas, případně jen někdy, ale neudrží ji dostatečně dlouho, aby mohl vykonat pohlavní styk.

Příčiny erektilní dysfunkce

Nic se neděje bezdůvodně a porucha erekce není výjimkou. Mezi obvyklé příčiny erektilní dysfunkce patří onemocnění srdce a cév, vysoký krevní tlak, nízká hladina testosteronu, choroby ledviny či diabetes.

Z výše uvedeného vyplývá, že se porucha erekce poměrně často objevuje jakožto přidružené onemocnění v návaznosti na jinou, podstatně závažnější chorobu. K poruchám erekce však dochází také z důvodu konzumace alkoholu, kouření či užívání drog. Na vině mohou být i stres, nadměrná psychická zátěž, deprese nízké sebevědomí a poruchy spánku.

Kvalitu erekce mohou snižovat také některé léky, které se užívají při léčbě vysokého tlaku.

Jak erektilní dysfunkci léčit?

Pokud jste zaznamenali opakované problémy s erekcí, snažte se je nejdříve vyřešit úpravou životního stylu. Klíčem k nápravě mohou být být kvalitní, zdravý jídelníček, dostatek pravidelného pohybu, ale také eliminace stresu, omezení konzumace alkoholu a kouření.

Zároveň je vhodné pracovat na kvalitě sexuálního života – otevřít se partnerovi a třeba i objevovat nové, neprobádané oblasti. Pomoct mohou také erotické pomůcky (diskrétně je lze zakoupit např. na Erosstar.cz).

Dlouhodobě přetrvávající potíže je samozřejmě vhodné řešit s odborníkem, který doporučí vhodnou léčbu.

Publikováno: 15. 07. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam