Co je to tepelné čerpadlo a jak funguje?

Co je to tepelné čerpadlo a jak funguje?

V souvislosti s vytápěním moderních rodinných domů se stále častěji hovoří o tepelném čerpadle. V následujících řádcích vám prozradíme jeho základní charakteristiku a využití. Možná nakonec dojdete k závěru, že je správný čas na pořízení tepelného čerpadla i do vašeho bydlení. Tepelné čerpadlo je elektrické zařízení, které slouží k přeměně „nízkoteplotního“ tepla z vnějšího prostředí na „vysokoteplotní“ teplo vnitřního prostředí. Transformace tepla probíhá za pomocí elektrické energie a v podstatě jde o proces podobný tomu, který probíhá uvnitř ledničky – jenomže obráceně.

Technicky zdatnější čtenáři jistě ocení podrobnější popis fungování čerpadla:

Součástí čerpadla je komprosor, který stlačuje a pumpuje do systému teplonosnou látku. Ta zajišťuje přenos vysokoteplotního tepla do topné vody ve výměníku. Tam dochází ke kondenzaci a uvolnění maxima energie do topného okruhu a poté teplonosná látka putuje do expanzního ventilu, kde se po přiškrcení výrazně sníží teplota. A to na takovou hodnotu, která je nezbytná k přeměně teplonosné látky na plyn – během procesu odebere značné množství energie z okolí, vrátí se do kompresoru a cyklus se může opakovat.

Využití tepelného čerpadla v praxi

Zmínili jsme, že tepelné čerpadlo běžně slouží k vytápění rodinných domů, ale nezřídka se objevuje také v průmyslových objektech. V případě dodržení určitých podmínek je provoz velmi úsporný a nezadá si ani s nejlevnějšími zdroji vytápění. Mezi podstatné výhody patří komfortní obsluhatepelná čerpadla jsou prakticky bezúdržbová. Některé modely zvládají obrácený chod a mohou fungovat jako klimatizace. Při provozu nedochází k produkci emisí a jiných odpadních látek. Na závěr praktický tip. Rozhodnete-li se pro pořízení tepelného čerpadla, zaměřte se na špičková zařízení značky Grundfos. Inovativní čerpadla právem patří k tomu nejlepšímu, co je v daném segmentu k mání. Vyrábí se v nejvyšší energetické třídě, mají kompaktní rozměry a funkce, o kterých si může většina konkurenčních produktů nechat zdát. Více na cz.grundfos.com.

Publikováno: 08. 07. 2015

Kategorie: Energie

Autor: Adam

Tagy: tepelná čerpadla