Co vás čeká v období po implantaci

Co vás čeká  v období po implantaci

Období po implantaci má dvě fáze:

Fáze vhojení implantátu

U horní a dolní čelisti je doba vhojení implantátů různá. Kost horní čelisti je měkká, proto zde vhojení trvá déle než na dolní čelisti. Na dolní čelisti se implantát vhojuje 2-3 měsíce, na horní čelisti 4 – 6 měsíců. Pokud se během zavádění implantátu prováděla plastika kosti nebo plastika měkkých tkání (dásní), může se u pacienta vyskytnout otok a dyskomfort v operované oblasti. Jde o normální fyziologickou reakci. Třetí den po operaci bývá otok zpravidla největší, аle od třetího dne se postupně zmenšuje a do 2 týdnů zmizí úplně. Pokud implantace probíhala bez přidružených plastik, místo vhojení implantátu je zpravidla klidné, bez otoků a bolestí.

Fáze protetického ošetření

Jakmile se implantátu vhojí, zhotoví se na něj korunka. Nasazení korunky na implantát nevyžaduje žádný chirurgický zákrok, takže v tomto případě se pacient zcela jistě nemusí obávat žádného dyskomfortu. Po nasazení korunky se implantát musí chovat jako vlastní zub, nesmí bolet při kousání ani při čištění zubů. Dáseň kolem implantátu musí mít stejnou barvu jako dáseň kolem sousedních zubů, tedy světle růžovou. Podle dásně se pozná, zda je všechno tak, jak má být. Je-li je dáseň kolem implantátu světle růžová, nejsou pod ní žádné zánětlivé procesy. Několik rad pacientům, kteří si chtějí nechat zavést zubní implantáty: [gallery columns="2" size="full" link="none" ids="14739,14740"]
  • Týden před a týden po zavedení implantátu si ústa vyplachujte roztokem chlorhexidinu, může to být např. Curasept Implant
  • Po dobu 2 týdnů po implantaci jezte pouze měkkou stravu, jako např. filé z lososa. Při přijímání potravy nepoužívejte stranu, na které byla provedena implantace – kousejte na opačné straně.
  • Čištění kolem implantátu zprvu provádějte speciálním kartáčkem, jako např. Curaprox implant. Tento kartáček je měkký, odstraní plak, ale netraumatizuje při tom hojící se dáseň.
  • Korunka nasazená na implantát nesmí svou výškou překážet ani při pevně stisknutých zubech.
  • Z korunky na implantátu pečlivě odstraňujte plak. Implantát se musí udržovat ve větší čistotě než vlastní zuby!

Publikováno: 02. 11. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: zubní implantáty