Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Byznys

Cukr a bič nefungují!

Metodu „cukru a biče“ netřeba představovat. Za myšlenkou, podle které se štědře ti odměňují nejproduktivnější a naopak penalizují ti méně úspěšní stojí zakladatel věděckého managementu Frederik Winslow Taylor. Ten vycházel ze studia pohybu sportovců, které se snažil aplikovat i do výkonu zaměstnání tak, aby zaměstnanec během pracovní doby stihl co nejvíce úkonů v co nejkratším čase. V podstatě byl předchůdcem dnešní normovačů a nutno podotknout, že jeho přístup u zaměstnanců velké ovace nesklidil. Mnoho vedoucích pracovníků se ovšem s metodou cukru a biče ztotožnilo. Znávaná kapacita, klinický psycholog Dr. Paul Marciano má jiný názor, který prezentoval ve své nové knize Cukr a bič nefungují.

Cukr a bič se sice mohou jevit jako efektivní, ale v praxi většinou k nabuzení zaměstnanců k maximálnímu výkonu nevede. Naopak může pracovníky výrazně demotivovat a to i ty nejlepší. Ti nakonec rezignují a začínají pochybovat o perspektivě nových kolegů, které mají za úkol zaučit. Pracoviště, na kterých je metoda aplikována, nejsou tvůrčí a ani inovativní. A právě o tom pojednává zmíněná kniha od Dr. Paula Marciana, podle kterého benefitní programy primárně odměňují pouze ty zaměstnance, kteří jsou již ve své činnosti vysoce angažovaní a produktivní. Manažeři, kteří se rozhodnou pro metodu cukru a biče, jakoby pohřbili týmovou hru a sází na individuální výkon.

Množí manažeři si naštěstí nedostatky poněkud otrokářské filosofie uvědomují a i to je jeden z důvodů, proč byla Marcianova kniha tak očekávána. Autor v ní poskytuje konkrétní a výhodná řešení a akční plány podložené letitým výzkumem a praxí. Podle Johna L. Rice, vicepresidenta pro řízení lidských zdrojů ve společnosti Tyco International, jde o „neocenitelný nástroj, který by měl být k dispozici každému, kdo má zadávat práci dalším lidem a ocení ho každý manažer na libovolné úrovni“.

Myslíte, že se kniha Cukr a bič nefungují může hodit i vám? Předobjednejte si ji na http://www.motivpress.cz/personalistika/cukr-a-bic-nefunguji. Pokud si chcete názory Dr. Paula Marciana vyslechnout na živo, máte jedinečnou příležitost. Autor vystoupí na HR Konferenci 2013, která se bude konat 21. – 22.11. v Brně ve Wannieck Gallery.