Domácí dílna – co v ní nesmí chybět?

Domácí dílna – co v ní nesmí chybět?

V domácnosti je potřeba neustále něco opravovat, upravovat nebo renovovat. Hned se ucpe odpad, praskne žárovka, vypadne jistič, je potřeba připevnit poličku, pověsit obrázek, či utáhnout kapající kohoutek. Pokud jste alespoň trochu zruční, nemusíte hned povolávat čety odborníků, ale hravě si zvládnete poradit sami. Ostatně v naší republice platí – co Čech, to kutil. Jaké nářadí by tedy v žádné dílně rozhodně nemělo chybět?

Základní výbava pro každého

Některé druhy nářadí jsou čas od času potřeba v každé domácnosti, protože drobné nehody se nevyhýbají žádnému příbytku. Je samozřejmě rozdíl, jestli bydlíte v bytě či v rodinném domě. Kolem domu je přece jen víc práce, vyžaduje větší množství oprav, větší údržbu. Mezi naprostý základ, který by měl vlastnit i naprostý technický antitalent, ale dozajista patří šroubováky, kladiva, kleště či vrtačky. I když je používáte jen zřídka, měli byste investovat do kvalitních kousků, které vám dlouho vydrží. Nakoupit je můžete buď v menším kufříku, nebo jednotlivě, což zřejmě bude pro kutily-amatéry výhodnější. V připravených sadách se totiž nachází spousta věcí, které „obyčejný člověk“ nikdy neupotřebí.

Nářadí pro šikovnější jedince

Ostatní nářadí záleží na zaměření a zálibách konkrétního kutila. Technicky zdatnější jedinci, kteří v dílně tráví více času, by měli mít výbavu pestřejší a obohacenou o speciální kusy pro určité činnosti. Třeba brusky, svěráky, pilky, měřicí přístroje a podobně. Chybět by určitě nemělo ani elektrické nářadí. Přestože bychom elektrická zařízení měli přenechat odborníkům, nějaká ta základní výbava se přece jen hodí. Občas je totiž potřeba vyměnit vypínač či zásuvku nebo pověsit lustr. S trochou šikovnosti, šroubovákem a zkoušečkou napětí si ale i s těmito úkoly hravě poradíte sami. Investujte také do multimetru, toto multifunkční zařízení vám zajistí odpovídající ochranu před úrazem elektrickým proudem.

Přehled, řád a pořádek

Dílnu nezapomeňte vybavit také přehlednými přihrádkami, do nichž uložíte všechny šroubky, hřebíčky matičky, měřicí vodiče či krokosvorky. Budete tak mít všechno hezky na očích, takže nestrávíte spoustu času otravným a neustálým hledáním. Chybět samozřejmě nesmí ani šikovné a praktické poličky, skříňky či regály, kterou pomohou udržet řád a pořádek. Sortiment je opravdu široký, stačí si jen vybrat!

Publikováno: 26. 09. 2018

Kategorie: Hobby

Autor: Adam