Dražba nemovitostí je cesta k levnějšímu bydlení

Dražba nemovitostí je cesta k levnějšímu bydlení

O tom, jak jsou dnes byty i domy šíleně drahé, se mluví pořád a všude. Málokdo vám však poradí, kde sehnat bydlení levně, nebo aspoň za přijatelnou cenu. Přitom takové možnosti existují, bohužel o nich mnoho lidí neví. Jednou z nich je dražba. Do dražby nemovitostí se může pustit každý, i ten nejobyčejnější člověk. Nepotřebujete k tomu nic zvláštního, pouze dostatek financí. Sami nabízíte, kolik jste ochotní za danou nemovitost dát, není určená žádná minimální částka, jíž musíte disponovat. Jen je potřeba mít peníze na zaplacení zálohy, která vám bude vrácena, pokud nemovitost nevydražíte.

Jaké domy končí jako nemovitosti v dražbě?

Zpravidla jde o dražby nemovitostí v exekuci. V nabídce tedy najdete luxusní vily i méně opečovávané domovy. Na druhou stranu se dají pořídit opravdu levně, a když si je sami opravíte, získáte bydlení snů. Uvádí se, že cena nemovitosti v dražbě startuje na dvou třetinách skutečné hodnoty. Kolik bude ve finále stát, určují sami účastníci dražby. Je to tedy i ve vaší moci.

Není dražba příliš složitá?

Už jsme si prozradili, že do exekuční dražby nemovitostí se může pustit kdykoliv. Stačí přijít do dražební místnosti, kterou najdete například v Exekutorském úřadě Ostrava, přinést s sebou dražební jistotu (je uvedená v dražební vyhlášce), nebo ji poslat na účet před zahájením dražby. Pak už jen čekáte na vyvolávací cenu a přihazujete. Pokud nevydražíte, jistina vám bude vrácena. Podobně jednoduché je to u elektronické aukce. Nejdříve se ovšem musíte registrovat a ověřit svou totožnost na CzechPOINTu. Pak zaplatíte dražební jistotu a v určený den a hodinu si už jen sednete k počítači, abyste mohli přihazovat. V dražbě samozřejmě nemáte tak obrovský výběr jako v inzerátech realitních kanceláří. Musíte být trpěliví a pátrat. Za tu peněžní úsporu se však trocha trpělivosti jistě vyplatí.

Publikováno: 27. 07. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Adam