Moderní kovoobrábění: Díky technologiím a software je možné téměř vše

Moderní kovoobrábění: Díky technologiím a software je možné téměř vše

Obrábění kovů neboli kovoobrábění je technologický proces, v rámci kterého se předmět postupným odebíráním materiálu (mechanicky, chemicky nebo elektricky) opracovává na požadovaný tvar. Tento specifický obor prošel v posledních dekádách významnými inovacemi a v současné době jsou tradiční techniky obrábění na ústupu a do popředí se dostávají moderní stroje, které práci výrazně ulehčují. S těmi nejběžnějšími metodami vás seznámíme v následujících řádcích.

CNC obrábění

CNC obrábění probíhá na speciálních obráběcích strojí, které disponují špičkovou technikou a důmyslným software. Provádí se horizontálně i vertikálně, dle požadavků zákazníka a typu výstupu. Moderní technologie umožňují obrábět různé druhy oceli, mosazi, bronzu a plastu, z nichž se vyrábí odlišné výrobky jako pouzdra, příruby a difuzory, redukce a čepy, písty, ucpávky a mnoho dalších. Výjimkou není ani soustružení atypických dílů a mimoosové obrábění. Profesionální CNC obrábění nabízí vysokou variabilitu opracování a běžně je kombinováno se speciálními 3D měřícími nástroji a dalšími procesy, které souvisí s povrchovou úpravou výstupního výrobku. Rychlosti, přesnosti a flexibility je dosaženo pomocí novodobých programů – CAD a CAM systémů.

CNC frézování

Pod zkratkou CNC se skrývá Computer Numerical Control – moderní stroj řízený počítačem, který slouží k nejrůznějším soustružnickým procesům. Patří k nim také CNC frézování, které lez provádět v kusové i sériové výrobě. Výstupem může být takřka jakákoliv komponenta, která se uplatní v libovolném průmyslovém oboru. K dosažení vynikajícího výsledku je zapotřebí kvalitní frézovací zařízení a odpovídající software – CAM systém. Moderní frézovací mašiny umožňují frézování jakéhokoliv materiálu, tvaru a velikosti. K nejčastějším výrobním prvkům patří hliník, litina, plexisklo, barevné kovy, rychlořezná ocel, nerez a dřevo.

Chcete se o kovoobrábění dozvědět více?

Pokud vás problematika obrábění kovů zajímá, případně hledáte někoho pro kovoobrábění Brno, porozhlédněte se na tématickém webu o-kovoobrabeni.cz.

Publikováno: 02. 05. 2015

Kategorie: Technika

Autor: Adam

Tagy: cnc frézování | cnc obrábění | kovoobrábění