Dům bez stavebního povolení? Mobilheim!

Dům bez stavebního povolení? Mobilheim!

Možná to pro vás bude novinka, ale existuje způsob jak postavit rodinný dům bez stavebního povolení. A to v souladu s legislativou, samozřejmě. Říká vám něco trailer, stacaravan nebo holiday home? Ne? A co takhle mobilheim neboli mobilní dům? Vzhledem k rostoucí popularitě mobilních domů jste již zřejmě o této populární stavbě slyšeli, ale možná netušíte, co si pod ním představit. Od toho jsme tu my a prozradíme vám, pro koho jsou mobilní domy vhodné a proč byste o nich měli uvažovat i vy.

Chaty, kanceláře i celoroční bydlení

Mobilní domy mají bohatou historii a to především ve Spojených státech, kde je využívaly kočovnější rodiny. Příbytky v podobě karavanů cestovaly napříč celou USA a majitele nijak neomezovaly. Dnes se však využívají především jako dočasné příbytky, rekreační chaty nebo kanceláře. V případě zateplených mobilních domů ale můžete uvažovat i o celoročním bydlení a nebudete ochuzeni o nic, co by vám nabídla „klasická“ stavba. Jak už vyplývá ze samotného názvu, mobilheimy nemají pevný základ s pozemkem a právě proto k jejich stavbě nebudete potřebovat stavební povolení. Mezi další výhody patří velmi příznivá cena, téměř nulová údržba a v případě zateplené varianty i nízká energetická náročnost. V neposlední řadě také blesková výstavba. Výroba trvá řádově několik týdnů a poté vám dodavatel přiveze dům doslova až pod nos. Future

Kde vám postaví nejlevnější mobilní dům?

Zateplené mobilní domy jsou plnohodnotným bydlením se vším všudy. Hodí se pro mladé bezdětné páry, ale ve variantě s vnějšími rozměry 10 x 12 m se nebude tísnit ani početnější rodina. Nás zaujala nabídka českých mobilních domů na www.mobilnidomky.cz. Výrobce nabízí zateplené mobilheimy v pěti designově odlišných variantách a všechny odpovídají vysokým nárokům na estetiku. Na první pohled nepoznáte, že jde o rodinné domy bez stavebního povolení, ale o „skládačky“, které na pozemek někdo dopravil. Rozměrová variabilita je velmi pestrá a to samé platí i o standarním vybavení. Ročně se jich vyrobí cca 20 a vzhledem k nízké ceně si je může dovolit téměř každý.

Drobná piha na kráse

Bylo by férové zmínit i jedinou nevýhodu, která však může být pro zájemce rozhodující. Vzhledem k tomu, že z právního hlediska není mobilní dům nemovitost, nelze jej financovat hypotékou. Tedy pouze za předpokladu, že úvěr zajistíte jinou nemovitostí. Ale i to se samozřejmě dá vyřešit jiným způsobem – např. neúčelovou půjčkou ve výši několika set tisíc korun.