5 důvodů, proč pít kávu

5 důvodů, proč pít kávu

Jen málokterý nápoj se všude na světě těší takové oblibě jako káva. Milují ji lidé bez ohledu na národnost, věk nebo povolání. Právě u ní se uskutečňují důležité obchody a navazují sociální kontakty. Káva toho však dovede ještě mnohem víc. Přinášíme vám důvody, proč byste si měli šálek tohoto lahodného moku dopřát každý den.

Budete šťastnější

Lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají menší sklony k depresi, než ti, kteří se jí ani nedotknou. Působí totiž jako mírné antidepresivum, zvyšuje produkci hormonů štěstí, jako je serotonin a dopamin. Za pravdu tomuto tvrzení dávají národy s největší spotřebou kávy – Finové, Norové a Dánové. Nápoj tady funguje nejen na zahřátí, ale i pro naladění pozitivní mysli a potlačení depresí.

Budete inteligentnější

Kávovar by měl tvořit nedílnou součást kuchyňky v každé firmě. Prokázalo se totiž, že lidé, kteří pijí kávu, podávají lepší výkony, pracujíefektivněji, zlepšuje se jejich pozornost i logické uvažování. Kofein v ní obsažený totiž stimuluje centrální nervový systém a nastartuje tak mozkové buňky k vyšší činnosti.

Budete mladší

Káva obsahuje spoustu důležitých antioxidantů, a to dokonce až čtyřikrát víc než zelený čaj, který je známým antioxidačním nápojem. Tyto prospěšné látkypůsobí proti volným radikálům a zpomalují přirozené stárnutí. Antioxidanty dokonce zůstávají i v bezkofeinové kávětakže s klidem můžete popíjet i tu.

Budete zdravější

Zdravotní účinky kávy na náš organismus jsou všem dobře známé, mnohé z nich byly potvrzeny dokonce vědeckými studiemi. Preventivně působí proti řadě civilizačních nemocí, snižuje například riziko vzniku cukrovky druhého typu, rakoviny kůže, ale i Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Pomáhá totiž udržet mozek zdravější. O důvod víc, proč si šálek kvalitní zrnkové kávy dopřát.

Budete výkonnější

Kávu využijete i při sportu, protože prospívá výkonnosti. Je však dopingem povoleným, beztrestně si na ní mohou pochutnat i vrcholoví sportovci. Pomůže ale i vám, a to hlavně při vytrvalostních sportech, jako je běh či cyklistika. Tak, vyzkoušíte, jestli opravdu funguje?

Publikováno: 11. 07. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: káva a zdraví | proč pít kávu