Elektrospotřebiče na skládku nepatří!
Minulé generace si s tříděním odpadu příliš hlavu nelámali. Nemůžeme jim to mít za zlé, drtivá většina neobsahovala nebezpečné látky a proto nebylo třeba žádných zvláštních opatření. Jednoduše se vše naházelo na jednu hromadu a bylo po starostech. Vývoj však nejde zastavit a do našich domácností se tak pomalu, ale jistě, vkradly věci, se kterými si matka příroda poradí nejdříve za tisíc let. Mnohem horší dopad měl masový nástup elektrospotřebičů všeho druhu. Doby, kdy připadala jedna televize na několik rodin, jsou nenávratně pryč. Jediná domácnost dnes běžně využívá dvě či tři televize, minimálně jeden počítač, ledničku, pračku, myčku...A takhle by se dalo pokračovat do nekonečna. Co však nekonečné není, je životnost oněch elektrických pomocníků.
Umřela vám televize? Kam s ní?
Elektrospotřebiče, které dosloužily, do komunálního a směsného odpadu nepatří. Pro elektroodpad , tedy celé elektrospotřebiče a jejich součástky, jsou stanovena jiná pravidla sběru, likvidace a nakládání. Do systému zpětného odběru je zahrnuta pouze malá část, např. baterie a akumulátory. Zbytek putuje na sběrná místa, která zajišťují vybraní provozovatelé. Mezi ty největší patří i nezisková akciová společnost ELEKTROWIN, jejímiž akcionáři jsou přední výrobci elektrospotřebičů, jako je ARDO, ETA, FAGOR, WHIRLPOOL, PHILIPS a další. Společnost ELEKTROWIN provozuje sběrné dvory, kam mohou lidé staré elektrospotřebiče bezplatně odložit. Poplatek za recyklaci totiž platíme již v rámci koncové ceny spotřebičů v obchodech. Jediným důvodem vzniku takových míst však není jen ekologie, ale i následná recyklace. Většina elektrotechniky totiž obsahuje i materiály, jako je měď, zinek, hliník či zlato. Takové se vyplatí vytřídit a opětovně použít.Které spotřebiče patří do sběrny elektroodpadů?
Mezi nejčastěji recykovaná zařízení patří ledničky, pračky, myčky, televize, monitory, ale i drobnější přístroje, jako jsou žehličky, rychlovarné konvice, vrtačky, vysoušeče vlasů a spousty dalších zařízení. ELEKTROWIN v současné době provozuje přes 1000 sběrných dvorů a to na více, než 900 místech. Na některý z nich tak pravděpodobně narazíte i v okolí vašeho bydliště. Nebuďte líni a udělejte životnímu prostředí alespoň malou službu. Ocení ji minimálně vaše děti.Publikováno: 28. 09. 2012
Kategorie: Zdraví