Foukaná izolace snižuje výdaje za energie a zvyšuje tepelný komfort bydlení
K nejvyšším výdajovým položkám českých domácností patří energie potřebná k vytápění. Podle statistik jde až o 75 % z celkového množství, ale v praxi lze toto číslo výrazně snížit pomocí kvalitně provedené tepelné izolace. K realizaci opatření vedoucího k minimalizaci úniku tepla vedou i jiné důvody – celkové zvýšení tepelného komfortu a výrazné omezení hluku z ulice.
Kolik můžete díky izolaci ušetřit?
Nejvíce platí za teplo obyvatelé starších domů postavených před rokem 1980 z plných pálených tašek. Tyto domy zpravidla nemají žádnou tepelnou izolaci a teplo z nich uniká přes tenké obvodové zdivo, netěsnící okna, sklepení a střechu. Právě ta má na celkovém úniku tepla čtvrtinový podíl. Díky celkovému zateplení domu lze snížit výdaje za energie o 30 - 50 %. Návratnost investice do celkového zateplení je pro spoustu lidí příliš dlouhá. V takovém případě je schůdnějším řešením rozložení jednotlivých fází po dobu několika let. Nejdříve je vhodné provést izolaci střechy, která patří k nejkritičtějším místům domu. Ideální je tzv. foukaná izolace, jejíž realizace je snadná a rychlá. Dobra návratnosti investice se pohybuje kolem 3 – 5 let.Proč se rozhodnout pro foukanou izolaci?
Zateplení lze provést různými způsoby a k těm nejefektivnějším patří zmíněná foukaná izolace. Využívá se k zateplení stropů, sádrokartonových podhledů, šikmin i dutých sádrokartonových příček. Foukaná izolace nabízí množství výhod, mezi které patří dokonalá výplň požadovaného prostoru, absence tepelných mostů a podstatně rychlejší návratnost investice než u jiných forem izolací. Jedinečná je již samotná metoda aplikace – izolační materiál se foukáním dostane i do dutin a hůře dostupných míst. Minerální vlna je objemově a tvarově stálá, nesaje vodu a odolá všem plísním. Zároveň přispívá k lepší požární bezpečnosti objektu, protože se začíná tavit až při teplotě kolem 2000 °C.Publikováno: 23. 10. 2016
Kategorie: Bydlení