Budoucností průmyslu je automatizace. Práci lidem nevezme

Budoucností průmyslu je automatizace. Práci lidem nevezme

Člověk je tvor vynalézavý a když má možnost, práci si zjednoduší. Proto bylo otázkou času, že po mechanizaci bude následovat další významný krok – automatizace. S tou se však vrátila otázka, zda inteligentní stroje nevezmou lidem práci. Stejné obavy panovaly i v době, kdy se začalo přecházet z manufakturní výroby na strojní tovární výrobu. A stejně jako kdysi není důvod k panice ani teď. Automatizace je významný milník ve vývoji průmyslu a rozhodně není důvod se jí obávat. Z logiky věci sice vyplývá, že některé profese skutečně nebudou zapotřebí – zaniknou, ale na druhou stranu dojde k vytvoření nových, kvalifikovanějších (a tedy i lépe placených) pozic. Zatímco mechanizace spočívala v implementaci strojů, které nahradily lidský faktor při namáhavé nebo velmi stereotypní práci, automatizace půjde ještě dál. Moderní stroje bez problémů vykonají i náročnější úkony. Pojmy jako umělá inteligence či strojní učení se budou skloňovat mnohem častěji než dnes. Ale kdy k automatizaci dojde? Odborníci dané období nazývají Průmyslem 4.0 nebo čtvrtou průmyslovou revolucí. A probíhá právě teď, byť se týká spíše větších podniků, a to zejména v automobilovém a strojním průmyslu. Mnohé firmy využívají řídící systémy již nyní a v budoucnu se počítá s masivním zaváděním automatických výrobních linek i do mnohem menších závodů.

Ke kolapsu pracovního trhu nedojde

Zrušení nekvalifikovaných pozic povede ke vzniku nových profesí. Odborníci odhadují, že by v průběhu několika příštích desetiletí mělo zaniknout kolem 40 % pracovních míst, a to především u linkové výroby, kde probíhají opakované postupy. Zvýšený zájem bude o absolventy technických oborů a uchazeče, kteří si rozumí s 3D tiskárnami a podobnými zařízeními.

S kým můžete automatizovat svůj byznys?

Zvažujete modernizaci svého podniku, ale nevíte, zda je pro vás automatizace správný směr, případně jak začít? Obraťte se na specialisty z české firmy Aplaus – doporučí vám vhodné řešení a v případě potřeby realizují PLC řídící systémy na míru. Více se dozvíte na aplaus.cz.

Publikováno: 17. 02. 2019

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam

Tagy: automatizace | čtvrtá průmyslová revoluce | plc řídící systémy | průmysl 4.0