Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Skvělé tipy

Fronta na prohlídku svatováclavské koruny je minulostí. Pražská mincovna vystavuje dokonalou repliku!

Již jste někdy viděli Svatováclavskou korunu – nejvýznamnější prvek ze souboru českých korunovačních klenotů? Možná jste si ji chtěli někdy v minulosti prohlédnout, ale odradilo vás dlouhé čekání ve frontě. Jedinečná koruna je bohužel vystavována pouze ve výjimečných případech, které obvykle souvisí s významnými státními událostmi. Nyní si ji však můžete prohlédnout takřka kdykoliv se vám zamane. Poděkujte Pražské mincovně – ta totiž nechala vyrobit detailní repliku a vystavuje ji v Obecním domě v Praze.

Klenot s dlouholetou historií

Svatováclavská koruna byla vyrobena na popud českého krále Karla IV. v roce 1346. Dodnes se těší nebývalé úctě, a to i navzdory tomu, že se po zániku monarchie nestala oficiálním symbolem českého státu. Nyní je mimo jiné součástí korunové mince ČNB.

O Svatováclavské koruně se často hovoří jako o relikvii. Důvodem je fakt, že v křížku na jejím vrcholu byl původně vsazen trn z Kristovy trnové koruny. Pro českého krále to znamenalo symbolické korunování stejnou korunou jaku měl samotný Kristus.

Momentálně je originál uložen tzv. korunní komoře svatováclavské kaple katedrály Sv. Víta.

V případě Svatováclavské koruny hovoříme především o hodnotě historické, ovšem za pozornost stojí také její skladba. Byla zhotovena z 21-22 karátového zlatého plechu o síle 1 mm. Její součástí je 96 drahokamů včetně jednoho z největších safírů na světa a mimo to i 20 perel.

Nepromeškejte příležitost, udělejte si výlet s celou rodinou

Pohled na Svatováclavskou korunu, byť nejde o originál, ale „jen“ dokonalou repliku, je uchvacující. V Obecním domě je pro veřejnost vystavena od pondělí do soboty po celou otevírací dobu. Vstupné se neplatí, takže s sebou můžete vzít celou rodinu či partu přátel. Bez front a čekání ji nikde jinde neuvidíte – Pražská mincovna zabodovala!

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *