Ideální doba na nákup zimních pneu? No přece na konci léta!

Ideální doba na nákup zimních pneu? No přece na konci léta!

Již zanedlouho budeme nuceni přezout své plechové mazlíčky do zimního obutí a je jen na nás, zda nákup zimních pneu necháme až na poslední chvíli (povinné jsou od 1.11. do 31.3.), nebo využijeme slevové akce a nakoupíme s předstihem. Chcete-li letos za zimní pneumatiky ušetřit, neměli byste nákup odkládat a naopak se po nich poohlédnout již nyní. Prozradíme vám, na co si dát při výběru pozor, a zda je během zimy vhodné jezdit na plechových nebo hliníkových discích.

Jak vybrat zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky nejsou marketingovým tahem výrobců a jejich používání je rozhodně opodstatněné. V porovnání s letními pneumatikami mají jinou strukturu a složení a jsou přizpůsobeny pro jízdu na kluzkém povrchu. Vzorek usnadňuje odtok vody a břečky a pneumatiky k vozovce přilnou i za nižších teplot. V létě se naopak rychle přehřívají a mohou se rychle poškodit.

Pneumatiky vybírejte na základě rozměrů, které jsou uvedeny v technickém průkazu vašeho vozidla a nekupujte pneumatiky starší cca 6 let. Životnost pneu závisí na kvalitě výroby, ale také způsobu uskladnění, ale po zmíněných 6 letech tvrdne a ztrácí své přirozené vlastnosti. Staří pneumatiky poznáte podle čtyřciferného čísla vyraženého přímo na profilu (první dvojčíslí udává týden a druhé rok výroby). Značku a typ pneu vybírejte na základě testů německého autoklubu ADAC, který pneumatiky pravidelně prověřuje.

Hliník nebo plech?

A na co pneumatiky nasadit? Pokud je pro vás prioritou estetika a ne bezpečnost a jízdní komfort, nasaďte zimní pneu na alu kola. Hliníková kola mají na rozbředlém sněhu problém a při jízdě ve vyjetých kolejích pocítíte nepříjemné škubání ve volantu. Mimo to počítejte s možností, že je budete muset po zimě vyhodit.

Plechové disky jsou v zimě mnohem praktičtější. Pokud v průběhu zimních měsíců přeci jen oreznou, na jaře je necháte opískovat a znovu nalakovat a budou opět jako nové. Kromě toho jsou odolnější vůči mechanickému poškození, což je k nezaplacení především pro méně zkušené řidiče. Na jaře je pak můžete vyměnit za efektní „liťáky“.

Na závěr bychom rádi doporučili e-shop www.pneusoukup.cz, který se pyšní titulem e-shop roku v kategorii pneumatiky. Podle serveru Heureka.cz má prodejce 100 % hodnocení a to i navzdory téměř dvěma tisícům recenzí. Na webu nechybí spousta důležitých informací a samozřejmě ani akční a výprodejové zboží.

Publikováno: 09. 09. 2013

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: alu nebo plechová kola | jak vybrat zimní pneu | pneusoukup zkušenosti | zimní pneu