Jak bezpečně, snadno a rychle odstranit klíště

Jak bezpečně, snadno a rychle odstranit klíště

V průběhu letních měsíců je hrozba přisátí klíštěte aktuálnější, než kdykoliv jindy. Klíšťata se vyskytují rovnoměrně na celém našem území a často přenášejí nebezpečné choroby, jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Klíště se na svého hostitele přisaje tzv. chobotkem (neboli hypostomem), který je pokryt obrácenými zoubky. Jakmile se cizopasník rozhodne, že je ta správná chvíle na přisátí, vysune silné zubce, kterými se zasekne do pokožky. Do vzniklé ranky vtlačí hypostom a začne vylučovat sliny, které vytvoří kolem chobotku pevnou cementovou část. Vyndat takto přisáté klíště je velmi obtížné a lidé se od nepaměti přou, zda je lepší cizopasníka vyviklat či vyšroubovat.

Zapomeňte na viklání i šroubování

Vyšroubování a vyviklání klíštěte obvykle předchází i pokapání olejem či krémem, který by měl proces usnadnit. Tyto metody však nejsou ani účinné, ani bezpečné. Klíště je tvor citlivý a na brutální zacházení reaguje zvracením. Spolu s obsahem střeva se do ranky dostanou i nebezpečné látky, které naruší imunitu hostitele a připraví dokonalé zázemí pro rozvoj infekce. Otázkou tedy je, jak odstranit klíště, aby k tomu nedošlo? Není to tak dávno, co se na trhu objevil přípravek Ixoderm, který využívá výše zmíněných poznatků a zaručuje bezpečné a rychlé vyndání klíštěte.

Jak funguje Ixoderm?

Princip je jednoduchý, Ixoderm pracuje jako anestetikum a okamžitě klíště paralyzuje. Samozřejmě bez vyvolání obranné reakce. Zároveň dojde k dezinfekci povrchu parazita, vnitřního a vnějšího okolí ranky a prostup desinfekce hypostomem. Přípravek změkčí tzv. cementovou vrstvu, která znemožňuje vytáhnutí klíštěte a postupně klíště zpevní a usmrtí. V takovém stavu jej lze rychle a snadno odstranit.