Jak kojit bez bolesti?

Jak kojit bez bolesti?

Mateřství se řadí mezi nejkrásnější období života ženy. Je to důležitá etapa na cestě životem, která řadu žen hodně ovlivní. K mateřství patří i kojení, které někdy může být bolestivé a maminky to pak odrazuje od dlouhodobého kojení miminka. Jak takovým bolestem předejít a kojit bez bolesti? Jaké jsou příčiny?

Jak správně kojit

Mnoho maminek, zvláště těch, které rodí poprvé, se bojí kojit a často se potýkají s různými problémy. Aby zabránily nepříjemným zkušenostem spojených s kojením a zajistily miminku kvalitní mateřské mléko, je třeba učinit několik správných kroků. Především vyžaduje kojení dítěte klidné a pohodlné prostředí. Je možné kojit v sedě, ale některým ženám ze zdravotních důvodů není toto moc umožněno, a tak krmí své dítě v leže. Není to zrovna pohodlné, ale pokud si maminka obstará kojící polštář, který usnadní proces krmení, bude se ona i dítě cítit pohodlně.

Bolest při kojení

Ovšem mohou nastat situace, kdy maminka pociťuje bolest při kojení. Dítě saje často a silněji, objevují se prasklinky na bradavkách a z příjemného kojení se najednou stává bolestivá nutnost. Také delší pauzy mezi kojením mohou způsobit, že miminko bude hladovější a bude sát mléko agresivněji a dychtivěji. I tohle může způsobit bolest v bradavkách a prsou. Rovněž kombinace špatného přisátí dítěte a agresivního sání je často plná bolavých bradavek. Prasklinky na bradavkách se pak objevují častěji, mohou se objevit záněty a jejich léčba se může prodloužit. Maminky pak kojení v podstatě odkládají a uchylují se k umělé výživě dětí. Vhodným prostředkem na utišení bolesti a prasklinky na bradavkách jsou speciální krémy na bradavky, které mají hojivý účinek a jejich aplikace je nutná po každém krmení. Aby k takovým nepříjemným situacím nedocházelo a maminka i miminko se cítili spokojeně, je nutné také dodržovat vhodné techniky kojení. Maminka si musí uvědomit, že bradavka musí být vždy v úrovni pusinky miminka a pokud jemně bradavkou podráždí jeho malinká ústa, je vyvolán tzv. hledací reflex. Dítě do široka otevře pusinku a nasaje bradavku. Příjemnému a správnému kojení tak již nic nebrání. O správném kojení a nejen o něm, se maminky mohou něco dozvědět, pokud v internetovém vyhledávači zadají bolest prsu kojení.

Publikováno: 23. 05. 2022

Kategorie: Děti

Autor: Adam