Jak na dlužníky? Obraťte se na exekutorský úřad!

Jak na dlužníky? Obraťte se na exekutorský úřad!

Každá mince má dvě strany, což platí i v případě dluhů. S těmi se lze potýkat i jinak než jako dlužník. Patříte-li do skupiny věřitelů, kterým se nedaří vymáhání neuhrazených pohledávek, měli byste se obrátit na někoho, kdo vám s tím pomůže. Zatímco inkasní agentury fungují spíše jako psychologický prvek, opravdu efektivní je spíše spolupráce s exekutorem. Nepřestávejte číst a dozvíte se, jaké jsou vaše možnosti.

Úspěšnost vymáhání je otázkou dobře ošetřených smluvních vztahů

Ne nadarmo se říká, že většině problémů lze předejít již v zárodku. V souvislosti s vymáháním pohledávek konkrétně vhodným právním opatřením a zajištěním smluvních vztahů. Do budoucna se vyhýbejte smluvně uzavřeným smluvním vztahům a preferujte písemné smlouvy, objednávky, předávací protokoly a další dokumenty. Zároveň nepodceňujte důkladnou prověrku osob a společností, se kterými smluvní vztahy navazujete. Díky internetu získáte spoustu informací, díky kterým si uděláte obrázek o jejich platební morálce.

Na nic nečekejte a řešte pohledávky co nejdříve

Budete-li s řešením pohledávek příliš dlouho vyčkávat, vaše šance na úspěch se výrazně sníží. Může se stát, že se dlužník zbaví majetku nebo se na něj obrátí další věřitelé. Ve finále nebude mít z čeho částku uhradit a uspokojí pouze věřitele, kteří podali exekuční návrh před vámi.

Jaké kroky učinit?

V prvé řadě kontaktujte dlužníka a požádejte ho, aby bez dalšího prodlení okamžitě vyřešil všechny nezaplacené pohledávky. Pokud tak neučiní, požádejte ho, aby svůj dluh uznal písemně. Uznání vám ulehčí případné vymáhání exekutorskou cestou. Průběžně sledujte informace v insolvenčním rejstříku, a to kvůli případnému úpadku. Nenechte se uchlácholit planými sliby a v případě, že dlužník závazky nevyrovná, kontaktujte exekutorský úřad. Exekutor podá exekuční návrh a věci se dají do pohybu. Spoustu užitečných informací najdete na stránkách exekutorského úřadu Ostrava.

Publikováno: 18. 11. 2016

Kategorie: Finance

Autor: Adam