Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Technika

Jak pozorovat zvěř ve tmě?

Chcete vědět více o životě zvěře? Můžete číst naučné knihy, sledovat dokumenty nebo chodit na přednášky, ale nejvíc získáte pozorováním. Některá zvířata se pozorují snadno, s jinými je to složitější, protože jsou příliš plachá nebo jsou aktivní především v noci. Abyste je přesto mohli sledovat, potřebujete zařízení pro noční vidění. Čtěte dál a zjistěte o nic více.

Termokamery vidí v absolutní tmě

Skvělým pomocníkem ke sledování zvěře ve tmě jsou moderní termovize, jinak řečeno termokamery. Vidí i v té největší tmě, problém jim nedělá ani kouř nebo mlha, nepřekonatelnou překážkou pro ně není ani porost. Umožňují tak sledování zvířat z bezpečného úkrytu, aniž byste je vyplašili.

Termovize snímají tepelné rozdíly ve sledovaných objektech. Rozezná je podle infračerveného záření, které věci, rostliny, zvířata i lidé vyzařují. Vlnová délka záření se s rostoucí teplotou zkracuje. Zvíře má samozřejmě o dost vyšší teplotu než okolí, a tak ho díky termovizi uvidíte zřetelně i bez jakéhokoli osvětlení.

Fotopasti

Další možností, jak sledovat zvěř, jsou fotopasti. Využívají je např. zoologové či myslivci, když mapují výskyt zvířat nebo se snaží zjistit, v jakém počtu se daný druh na území vyskytuje. Právě díky fotopastem se dokázalo, že se na naše území vracejí vlci a rysi.

Fotopasti jsou tak nenápadné, že si jich nevšimne zvíře, a dokonce ani člověk. Umísťují se obvykle na strom a zaznamenávají vše, co se dostane do jejich blízkosti. Hotové snímky jsou velmi kvalitní a nezáleží při tom, zda jsou pořizované za denního světla nebo v noci.

Fotografie se dají prohlížet na displeji fotopasti nebo v počítači. Některé fotopasti umí hotové snímky okamžitě odesílat jako MMS, a tak se o výskytu požadovaného zvířete můžete dozvědět hned, když ho vaše fotopast zaznamená.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *