Jak se v létě chránit před sluncem?

Jak se v létě chránit před sluncem?

Bez slunečních paprsků by nebyl život. Náš organismus je potřebuje k správnému fungování a jejich deficit rychle zaznamenáme zhoršenou náladou. Dlouhodobý nedostatek sluníčka pak může vést k závažným zdravotním problémům – omezuje tvorbu důležitého vitamínu D. Na druhou stranu se však před zrádným UV zářením musíme chránit, protože ve větších dávkách poškozuje zrak a kůži. Pokud si nejste jistí, jak se efektivně chránit během prosluněných letních měsíců, kdy působení Slunce vnímáme nejintenzivněji, pokračujte ve čtení.

Držte se ve stínu

Sluníčko nás přitahuje jako magnet a jakmile se počasí přehoupne do opalovacího módu, začínáme šílet a příslovečně se grilujeme za živa. Snažíme se chytit co nejvíce bronzu a zapomínáme, že se pokožka barví dohněda, i když právě neležíme na dece. Sluneční paprsky prochází přes mraky a odráží se od různých povrchů.

Používejte kvalitní opalovací kosmetiku

Vhodně zvolený opalovák je základ, a to nejen během léta. Jakmile sluneční paprsky naberou na intenzitě, aplikujte na kůži krém či jiný přípravek s dostatečně vysokým SPF faktorem. Dobrou volbou jsou přípravky, které pokožku současně hydratují a brání oxidaci (mají tzv. antioxidační efekt).

Noste sluneční brýle a pokrývku hlavy

Před fotokeratidou – stavem, který je obdobný spálení kůže, ale týká se očí – vás spolehlivě ochrání kvalitní sluneční brýle se silným UV filtrem. A nejen před ní, UV paprsky mohou oči poškodit i trvale (způsobují makulární degeneraci). Pokrývka hlavy zamezuje přehřátí, chrání před úpalem a celkově se stará o to, aby se na vlasech a pokožce neblaze nepodepsalo nebezpečné sluneční záření. Čepice a kšiltovky navíc dodávají šmrnc letnímu outfitu, stačí si vybrat ten správný model – třeba od značky Wrangler.

Několik doporučení na závěr

Odborníci upozorňují, že sluneční kosmetika není jediným a samospásným ochranným prostředkem. Chcete-li se před negativním působením sluníčka chránit co nejúčinněji, omezte pohyb na přímém slunci mezi 11.-15. hodinou a noste oblečení zakrývající ramena. Miminka a malé děti by neměly do styku s přímým sluncem přijít vůbec.

Publikováno: 13. 08. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam