Jak se vyrábí cukrovinky?

Jak se vyrábí cukrovinky?

Něco sladkého potřebujeme občas každý. Různé druhy bonbonů jsou oblíbenými cukrovinkami již mnoho generací, dodají nám energii i zlepší náladu. Jak se vyrábí?

Tvrdé nebo měkké

Jsou barevné, sladké, chutnají a voní po ovoci a většinou se musíme hlídat, abychom jich nesnědli celý pytlík najednou. Než se ale jeden malý bonbón dostane až k nám, musí se nejdříve vyrobit. K tomu pomáhají nejen lidské ruce, ale i moderní technologie, potrubní systémy a balicí linky. Veškeré technologie, které se v potravinářské výrobě používají, musí být naprosto bezpečné, výskyt jakýchkoli látek a nečistot je nepřípustný. Potrubí food grade je určeno přímo pro potravinářství a slouží k dopravě surovin k dalšímu zpracování i hotových bonbónů k balicím a expedičním linkám. Vyrábí se tři hlavní typy bonbonů. Tvrdé, kterým hovorově říkáme cucací, měkké želatinové, kam spadají i oblíbení medvídci nebo marshmallow a dražované, s obalenou náplní. Každý druh má jiný postup při výrobě, u tvrdých bonbonů se navíc využívají dva různé způsoby výroby, ražení a lití.

Podle složení

To, jakým způsobem byl vyroben právě náš bonbón poznáme i laickým okem. Ty ražené mají po straně svár a jsou zakalené, zatímco ty lité jsou průhledné a hladké. Jedno ale mají společné, obsahují minimum vody (jen kolem 0,5 %), kdyby jí bylo více, bonbóny by se lepily. Základem pro výrobu je glukózový sirup, cukr, příchuť a trocha vody, směs se následně zahřeje a poté putuje dále k raznici nebo lití do formy. Práci ulehčí potrubí z nerez oceli, které jednotlivé suroviny přivede k mixéru, odpadá tak zdlouhavé tahání pytlů a kanystrů. U dražovaných cukrovinek jsou k výrobě potřeba dvě fáze. V první se vyrobí jádro, čokoládové či ovocné, a to se následně obaluje v další vrstvě. Do té se používá cukr a cukerný roztok a může jich být i několik, přičemž každý vrstva musí nejdříve pořádně zaschnout, což celý proces prodlužuje. Na výrobu želatinových bonbónů se, jak už název napovídá používá želatina a celá směs se následně vstřikuje do speciálních forem ze škrobu, kde schne i několik hodin, následně prochází olejovacím bubnem, aby byly lesklé a vláčné. Barviva se dnes již používají přírodní, oproti zpracování v minulosti však bylo nutné urychlit celý proces, protože přírodní barviva jsou citlivější a méně stabilní než ta syntetická. Každý bonbón má přesně dané složení,které se musí dodržovat, aby všechny šarže byly stejné a barva se nelišila. Poměr barviv, aromat nebo ovocného koncentrátu je ale samozřejmě tajný.

Publikováno: 23. 10. 2021

Kategorie: Technika