Jak se zahřát jídlem a nemít kilogramy navíc?

Jak se zahřát jídlem a nemít kilogramy navíc?

V zimě naše tělo volá po výživnější a bohatší stravě, která ho patřičně zahřeje. To však neznamená, že se pak na jaře musíte potýkat s nadbytečnými kilogramy. Stačí, když sáhnete po těch správných potravinách, které nezanechají stopy na vaší linii.

Obměňte jídelníček

I když si v průběhu roku hlídáte svou figuru, upřednostňujete zeleninu, saláty a nízkotučné mléčné výrobky, v zimě se těchto pokrmů raději vzdejte. Zbytečně vaše tělo ochlazují, to se vám pak „odvděčí“ častými nemocemi i špatnou náladou. Dopřejte vašemu organismu více energie, díky níž si na vás chlad nepřijde. Uspokojit chutě na sladké zvládnou sacharidy ve formě obilovin, vhodná je rýže, bulgur, kuskus nebo pohanka. Bílkoviny do sebe dostanete díky luštěninám, vejcím či rybám, správné tuky pak zajistí ořechy a semínka.

Nepodceňujte pitný režim

Hlídejte si dostatečný příjem vitamínů, minerálů a nepodceňujte ani pitný režim. Preferujte hlavně čaje, ideální jsou ovocné či bylinkové, vyzkoušet můžete také rooibos nebo lapacho. Vzdávat se nemusíte ani zdravých smoothies. Jedna sklenice vám totiž dodá spoustu energie, živin i antioxidantů. Do těch zimních verzí však přidejte ty vhodné zahřívací ingredience. Například chilli, zázvor, kurkuma, hřebíček či skořice budou tou správnou volbou. Připravit si můžete také teplé varianty těchto oblíbených nápojů.

Dopřejte si polévky

Zabít dvě mouchy jednou ranou se vám povede také za pomoci polévek – i ony pomohou navýšitpitný režim a prohřejí prokřehlé tělo. Vůbec přitom nezáleží na tom, jestli upřednostňujete hutné krémové, ve kterých stojí lžíce, nebo lehké zeleninové či masové vývary. Variací je celá řada. Bezpečně zahřeje klasická česnečka, houbová či luštěninová polévka, ať už čočková, fazolová nebo hrášková. Ze zeleniny pak vynikají zahřívacími vlastnostmi mrkev, brokolice, květák, dýně či brambory. Polévky mají ještě jednu výhodu – zvládnou je uvařit i úplní kuchařští začátečníci. Přípravu si navíc můžete maximálně ulehčit těmi správnými pomocníky, třeba multifunkčním mixérem s topným tělesem RMH-900 od společnosti Orava. Výhřevné 900 W těleso, tři teplotní stupně, tři stupně rychlosti a osm přednastavených programů – to jsou jen některé z jeho atributů, kterými se může pyšnit. Zmínit musíme také kapacitu nádobu, která činí 1,75 l na studené ingredience a 1,4 l na polévku. Mixér využijete nejen na polévky, ale i na omáčky, pyré a již zmíněná smoothies. Stravovat se zdravě ještě nikdy nebylo tak snadné!

Publikováno: 26. 02. 2019

Kategorie: Strava

Autor: Adam