Jak se zbavit plísně na zdi?

Jak se zbavit plísně na zdi?

Noční strašák každé koupelny, ale i dalších místností, plíseň. Nevzhledně vyhlížející houba, která je nevítaným návštěvníkem našich domácností. Její účinek nemá neblahý vliv jen na estetické vzezření domácnosti, také silně zapáchá, a hlavně je velice zdraví závadná. Některé druhy plísní mohou být i životu nebezpečné. Je tedy dobré s nimi zatočit ihned v počátku.

Jak vzniká plíseň ve zdi?

Abychom byli schopni se plísně zbavit, musíme vědět, proč se objevuje. Nejčastějším problémem je nedostatek větrání a špatná izolace. Zde si můžete přečíst nejfrekventovanější příčiny vzniku plísně.

Kondenzace vlhkosti ve zdivu

Rozdílné teploty v domácnosti a vnějšku zapříčiňují hromadění vlhkosti ve zdivu. Lze tomu předcházet nátěrem proti plísni.

Vlhký vzduch

Hlavní problém koupelen a kuchyní. Zdrojem vlhkosti jsou ale i lidé či květiny. Je proto potřeba větrat, využívat digestoře a různé ventilátory. Neuškodí ani pohlcovač vlhkosti.

Příliš vysoká teplota v interiéru

Když je byt vytopen na vysokou teplotu, navyšuje se tím teplotní rozdíl mezi vnitřkem a vnějškem. Proto je třeba pravidelně větrat.

Nábytek přímo u zdi

Nábytek přímo postavený u zdi nedovoluje stěně dýchat a zvyšuje se tak pravděpodobnost výskytu plísně. Doporučuje se nábytek postavit přibližně 10 cm od stěny. To samé platí o tapetách, v místech náchylných na vznik plísně se jim určitě vyhněte.

Stavební chyby

Nejčastější příčina. Špatná izolace je přímo semeništěm pro vznik plísně. Pozor i na plastová okna.

Absence větrání

Větrání bylo zmíněno v několika bodech příčin zárodků plísně. Je tedy jasné, že je hlavním bodem v prevenci jejího vzniku. Nejlepší je větrat denně (klidně i dvakrát) v kratších intervalech. Vhodné je třeba na 5 minut otevřít všechna okna a vytvořit tak průvan. Vzduch se stihne vyměnit a zároveň se neochladí zdi, takže se větrání neprojeví na doplatku za energie.

Jak se zbavit již vzniklé plísně?

Když už se plíseň na vašich zdech objeví, je třeba přijít s řešením. Většina lidí ihned sahá po savech proti plísni a dalších obdobných přípravcích. Určitě tím nic nezkazí, ale plíseň tím nezlikvidují. Je třeba přijít na příčinu jejího vzniku a řádně vysušit zeď. Na suché zdi se plíseň neudělá. Vhodným řešením může být i houba proti plísni, která ji požírá. Musí se avšak aplikovat už na vysušenou zeď. Nejefektnější způsob odstranění plísně ze zdi se skládá ze 4 kroků:

1. Mechanické odstranění

Prvním krokem je odstranění škrabkou všech příznaků plísně. Nezapomeňte postiženou zeď před škrabáním namočit vlažnou vodou, která může obsahovat i trochu dezinfekce. V případě škrabání suché omítky hrozí přenos sporů vzduchem, a tak i další šíření plísně. Seškrabejte všechna místa, kde je jasně viditelná plíseň. Narušená omítka, zkrabacená a působící jako boule, indikuje nadměrnou vlhkost a je vhodným místem pro zrod další plísně. Proto je dobré i tyto místa oškrabat. Místa v okolí škrabání (cca. 10 cm) otřete navlhčeným hadříkem. Plíseň se šíří spory, které by se mohly dostat do těsné blízkosti očištěné plochy. Nezapomeňte na vlastní ochranu. Při škrabání využijte brýle, respirátor a rukavice.

2. Chemické odstranění

Chemické přípravky dokáží odstranit zažranou plíseň ve zdi. Často bývá potřeba opakovaná aplikace. Sanace plísní se nanáší celoplošně a likviduje nejen plíseň, ale i další druhy mechů a řas. Nános je třeba nechat účinkovat, nejlépe 24 hodin. Trh nabízí několik možností od sava po přípravky bez chlóru. Odstranění plísní není trvalé, je potřeba přejít k dalšímu kroku.

3. Penetrace

Penetrace je zase jen přípravnou fází pro poslední krok. Dokáže vyhubit většinu hub a snižuje nasákavost zdiva. Penetraci je potřeba nechat působit 24 hodin.

4. Termoizolační nátěr

Předešlé fáze byly jen přípravné pro nejdůležitější krok, termoizolační nátěr. Tato barva proti plísni se nanáší ve 2 až 3 vrstvách. Zaručuje dlouhodobý účinek.

Publikováno: 25. 02. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam