Jak vybrat střelou zbraň pro sebeobranu?

Jak vybrat střelou zbraň pro sebeobranu?

Ne nadarmo se říká, že nejlepší sebeobrana je útěk. Ale někdy není zbytí a situace se vyhrotí. Pak je efektivní protivníka zastrašit, ovšem otázkou je ČÍM. Polemika nad výběrem vhodné zbraně pro sebeobranu by vydala na několik dalších článků – vždy totiž záleží na specifiku dané situace. Pokud se však nakonec rozhodnete pro krátkou střelnou zbraň, budou se vám hodit následující tipy a doporučení. Ptali jsme se odborníků na prodej zbraní ze společnosti PROARMS CZ. Prvním krokem je samozřejmě získání zbrojního průkazu. Až poté se můžete pustit do výběru první střelné zbraně. K této fázi přistupujte jako k vůbec nejdůležitější. V prvé řadě proto, že střelné zbraně nepatří k nejlevnějším artiklům a za druhé kvůli adekvátnímu uživatelskému komfortu – univerzální zbraň, která by padla do ruky každému, neexistuje. Vámi zvolený model by vám měl při tréninkové střelbě přinášet radost a nikoliv rozporuplné pocity, například kvůli příliš vysoké hmotnosti apod. Pamatujte, že je lepší zbraň mít a nepotřebovat ji, než ji potřebovat, ale nemít ji (protože odpočívá v trezoru). Pravděpodobně se vám však nebude chtít vláčet příliš těžký a rozměrný „kvér“ - z tohoto důvodu je lepší zabrousit do kategorie kompaktních či sub-kompaktních střelných zbraní.

Pistole, nebo revolver?

Ačkoliv se revolvery chlubí jednodušší konstrukcí, je to bohužel jejich jediná výhoda. Pistole kontrují větší kapacitou zásobníku, menší šířkou a jednodušším přebíjením. Jakkoliv je jejich konstrukce složitější, z praktického hlediska jsou na sebeobranu lepší.

Další důležitá kritéria

Při výběru střelné zbraně nerozhodují pouze rozměry a hmotnost. K důležitým parametrům patří také ráže (a s ní související zastavující účinek), přesnost (do značné míry závisí na střelci), spolehlivost a kapacita zásobníku. Ještě důležitější je však schopnost zbraň použít – což dost dobře nelze bez pravidelného tréninku. Pokud si nevíte rady s výběrem konkrétního modelu, zeptejte se specialistů na prodej zbraní Praha z PROARMS CZ. Ideální bude, když se osobně zastavíte v kamenné prodejně (V Oblouku 266, komerční zóna Čestlice–Průhonice, 252 43 Praha–východ). Kromě zbraní určených pro sebeobranu si zde prohlédnete také lovecké potřeby, oblečení a doplňky.

Publikováno: 07. 10. 2018

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam