Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Bydlení

Jak správně vybrat dveřní kování

Dveře jsou duší každého interiéru. Nebo je to jinak? V každém případě jsou to právě ony, na nichž při vstupu do místnosti ulpí váš zrak. A vzhledem k tomu, že první dojem je ten nejdůležitější, by měly dveře adekvátně reprezentovat váš vytříbený vkus. Dnes se však zaměříme na její zdánlivě nepodstatnou součást. Detail, který může celkový dojem z nových dveří umocnit, ale také naopak zcela pokazit. Něco nám říká, že dnes budete mít kliku!

Z úvodu jste pravděpodobně poznali, že řeč nebude o ničem jiném než o kování. Nejprve vám však prozradíme, podle čeho se při výběru kliky řídit.

Kování by mělo v prvé řadě korespondovat s dveřmi. V opačném případě nebudete s výsledkem nikdy spokojeni a to ani tehdy, pokud se vám oba prvky samostatně líbí. Vzhledem k široké nabídce však nebudete mít se sladěním kování a dveří problém. A nezáleží na tom, jestli je se interiér nese v duchu nejnovějších trendů, nebo je naopak zařízen v dobovém stylu.

Stitove kovaniDalším atributem, který je při výběru kování velmi důležitý, je rozteč. Tedy vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky, při čemž na tuzemském trhu jsou k mání kování s roztečí 72 mm, 90 mm a 92 mm. A nezapomeňte přeměřit tloušťku dveří, na základě které zvolíte správnou délku cylindrické vložky.

Co se designového provedení týče, kování se vyrábí ve dvou variantách, které se liší délkou kliky a typem zámku. U štítového kování připadá na kliku a zámek jediný díl, v případě rozetového kování (například kování Vision-R)  jsou prvky odděleny. Počet dílů nemá na funkci vliv a výběr je proto otázkou osobního vkusu a estetického cítění. Neměli byste však zapomínat nato, že klika patří mezi nejvíce namáhané prvky a v žádném případě však nepodceňujte materiál, ze kterého je kování vyrobeno. Precizně zpracované kování z kvalitního materiálu vám bude věrně sloužit i několik desítek let.

A jak vypadá kvalitní kování v praxi? Udělejte si chvíli čas a prozkoumejte rozsáhlou nabídku u největšího tuzemského prodejce na www.kovani-design.cz. Najdete v ní cenově dostupné, ale i luxusní kování od renomovaných českých i zahraničních výrobců a spoustu užitečných doplňku. Zda si vyberete populární kliky Cobra, Tupai, Mariani nebo třeba MP kování, je jen na vás. A nechybí ani kované kování z ušlechtilé oceli, které ocení především majitelé objektů s historickým nádechem. To vše za bezkonkurenční ceny a s poštovným zdarma!