Jak vybrat malířské plátno? Rozhodují materiál a gramáž

Jak vybrat malířské plátno? Rozhodují materiál a gramáž

K tomu, abyste se stali malířem, nepotřebujete téměř nic. Vystačíte si se sadou štětců, barvami a plátnem. Ale jak vybrat to správné? Měli byste zvolit klasický obdélník, nebo je lepší volbou čtverec? A co konkrétní rozměry – platí i v případě malířských pláten „čím větší, tím lepší“? Pro jistotu jsme pro vás připravili praktický manuál. Přečtěte si následující tipy a budete moudřejší. Prozradíme vám, jaké plátno na malování je pro vás ideální.

Materiál a gramáž jako klíčové parametry

Výběr malířského plátna není tak složitý, jak se možná na první pohled jeví. Přesto se nabízí několik parametrů, které je vhodné porovnat a zvolit ty, které odpovídají osobním preferencím. K nejrozšířenějším malířským plátnům patří ta bavlněná. Důvodem je především vynikající poměr ceny/výkonu a takřka univerzální charakter. Malířská plátna z bavlny jsou vhodná pro většinu technik, takže si přijde na své každý, kdo se chce kromě klasické malby věnovat také olejomalbě, pouringu atd. Povrch se vyznačuje pružností, která zaručuje komfort při malování. S touto vlastností však souvisí i větší náchylnost k nechtěnému prohnutí, což lze vyřešit pořízením plátna s vyšší gramáží nebo zarámováním. Do pláten s vyšší gramáží se barvy vpíjí o něco méně. Další možností jsou plátna lněná, která absorbují méně vlhkosti a hrozí u nich nižší riziko deformace. S těmito benefity jde ruku v ruce i vyšší pořizovací cena. Jedno lněné malířské plátno vás může vyjít na stejnou částku jak sada pláten z bavlny.

Jaký zvolit rozměr plátna?

Rozměry plátna jsou čistě ve vaší režii. Musíte si uvědomit, co se chystáte malovat, a podle toho zvolit odpovídající velikost. Nicméně velmi oblíbené jsou čtvercové formáty, a to 30×30 cm. Následují rozměry 24×30 cm a 30×40 cm. K dostání jsou samozřejmě také mnohé další rozměry – pro menší i větší umělecká díla. A pokud si zatím netroufáte na malování bez předlohy, poohlédněte se po předtištěných plátnech. Společně s klasickými a atypickými plátny je seženete v e-shopu kreativnisvet.cz.

Publikováno: 13. 06. 2021

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam